Pogoda
16.06.2020 11:36

Olbrzymia mina zmieniła Gdynię w strefę wojny. Zakaz spacerów i podchodzenia do okien

16 czerwca 2020 saperzy Marynarki Wojennej podejmą z dna i zdetonują minę morską z II wojny światowej. Jej wybuch będzie tak silny, że zamknięto plaże nie tylko w Gdyni, lecz także w Gdańsku i Sopocie.

WOT pilnujący zakazu wstępu na plażę w Gdyni
foto: Albin Marciniak/East News

Minę wykryto w marcu 2020 roku podczas pomiarów hydrograficznych wykonywanych przy wejściu do gdyńskiego portu. To kolos, którego waga została określona na 987 kilogramów, a wymiary zewnętrzne to 180 na 66 cm.

Mina zagraża statkom i okrętom zawijającym do gdyńskiego portu, musi więc zostać zneutralizowana. Zanim zostanie zdetonowana, musi zostać odciągnięta od brzegu na bezpieczną odległość. Zarządzono odpowiednie środki ostrożności.

niewybuch
niewybuch
Przeczytaj także Zamiast grzybów przynieśli z lasu niewybuch. Osiedle w Radomiu ewakuowane

Wyznaczona strefa bezpieczeństwa rozciąga się od Rewy po Westerplatte, zamknięto plaże w całym trójmieście, a w Gdyni mieszkańcy budynków w rejonie Basenu Żeglarskiego i fragmentu al. Jana Pawła II otrzymali zakaz podchodzenia do okien.

Mina morska zostanie zdetonowana w Gdyni. Zakaz wstępu na plaże w Trójmieście

Marynarka Wojenna wyznaczyła w Trójmieście dwie strefy zagrożenia: ponad 10 km dla ludzi zanurzonych w wodzie oraz 500 metrów dla ludzi znajdujących się na terenie otwartym w przypadku dojścia do niekontrolowanego wybuchu; w bezpośredniej bliskości miny obowiązuje z tego powodu zakaz przemieszczania się.

mina_gdynia_02

Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego Urzędu Miasta, zaapelowała o stosowania się do zakazów dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów.

"

Powodzenie operacji zależy od warunków pogodowych - działania mogą być podjęte jedynie przy stanie morza do 2 stopni w skali Beauforta. W przypadku niesprzyjającej pogody Marynarka Wojenna wyznaczyła rezerwowy termin działań na środę, 17 czerwca 2020, o godzinie 8. Apelujemy do wszystkich mieszkańców i osób, które będą tego dnia przebywać w Gdyni o zastosowanie się do zaleceń wydanych przez służby. "

Planowana detonacja ma zostać przeprowadzona w okolicach godz. 15:00; do nieplanowanej może dojść w każdej chwili.

Zobacz także: Wybuch bomby atomowej w dużym mieście. Zobacz przerażający film [WIDEO] 

Obejrzelibyście taki wybuch?