Pogoda
22.04.2016 12:06

Opera zapewni prywatność w internecie

Nowa opcja w Operze zabezpiecza użytkowników nawet w trakcie korzystania z otwartych, publicznych punktów dostępowych – wirtualna sieć prywatna szyfruje dane przesyłane przez przeglądarkę.

Opera zapewni prywatność w internecie
foto: materiały prasowe

Czym jest Virtual Private Network? To specjalny rodzaj połączenia przez internet – tworzona jest szyfrowana, wirtualną sieć, która jest widoczna tylko dla podłączonych do niej komputerów – w praktyce można to porównać do położenia specjalnego „kabla” pomiędzy komputerami korzystającymi z VPN.

Przesyłane w tej sieci dane (treść wiadomości, ale też i adresy stron, które się odwiedza) są możliwe do odczytania tylko przez użytkowników VPN – jeśli transmisja zostanie przechwycona przez osoby trzecie, będzie musiała być rozszyfrowana.

Nie będzie to zdanie łatwe, gdyż Opera używa 256-bitowego standardu AES. Przeprowadzenie ataku polegającego na próbach wygenerowania i sprawdzania kolejnych możliwych haseł trwałoby przy wykorzystaniu nawet najszybszego dostępnego w 2016 roku superkomputera miliardy razy dłużej niż wynosi obecny wiek wszechświata.

Co jeszcze potrafi nowa funkcja Opery? Ukrywa numer IP komputera, z którego korzysta się z internetu – użytkownik może wybrać, czy chce przedstawiać się jako mieszkaniec Niemiec, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Dzięki tej opcji możliwe jest uzyskanie dostępu do witryn, które z różnych przyczyn są blokowane w danej lokalizacji bądź sieci. Opera przyznaje, że dzięki wbudowanej obsłudze VPN można będzie ominąć na przykład filtry zakładane przez pracodawców na serwisy społecznościowe i oferujące streaming filmów.

Wirtualna sieć prywatna przydatna jest szczególnie w chwilach, gdy korzysta się z publicznych punktów dostępu do internetu – często zdarza się, że takie punkty wykorzystywane są przez hakerów do przechwytywania danych logowania i haseł.

foto: zrzut ekranu

Wirtualną sieć prywatną włącza się jednym przyciskiem, dostępnym w menu „Prywatność i bezpieczeństwo”.

Obsługa sieci VPN została wprowadzona do „eksperymentalnej” wersji Opery, w której testowane są nowe funkcje przed wprowadzeniem ich w finalnej formie do przeglądarki. Zainteresowane zabezpieczeniem swoich działań w internecie mogą bez problemu pobrać program.

Usługa oferowana jest całkowicie bezpłatnie i bez limitów (chociaż można się spodziewać, że przepustowość szyfrowanego połączenia będzie wyraźnie mniejsza, niż transfer osiągany bez korzystania z VPN) – do tej pory osoby chcące korzystać z wirtualnej sieci prywatnej musiały za to płacić.

Będziecie korzystać z takiego zabezpieczenia podczas przeglądania internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet