Pogoda
03.02.2017 12:17

Operatorzy wyłączyli też zarejestrowane karty SIM

Zgodnie z planem operatorzy komórkowi wyłączyli w nocy z 1 na 2 lutego 2017 niezarejestrowane karty SIM. Stracenie możliwości korzystania z telefonów zgłaszają jednak także klienci, którzy obowiązku rejestracji dopełnili.

Operatorzy wyłączyli też zarejestrowane karty SIM
foot: materiały prasowe

Prośby o pomoc pojawiają się na facebookowych profilach należących do praktycznie wszystkich sieci komórkowych w Polsce. Skalę zjawiska jeszcze trudno oszacować – nie wiadomo więc, czy są to przypadki odosobnione, czy od kontaktów z rodziną i znajomymi zostało odcięte tysiące użytkowników.

Powodem, przez który karty SIM zostały dezaktywowane nie musi być błąd operatora – w wielu przypadkach będzie to zapewne błędne przeświadczenie o dopełnieniu wszystkich formalności.

Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają zarejestrowany numer i przenosiły go między operatorami. Wśród wyjaśnień składanych przez konsultantów znajdują się informacje, że były one rejestrowane „na starych zasadach”.

W praktyce oznacza to, że rejestrację trzeba było zweryfikować, nawet jeśli operator dysponował w swoim systemie wszystkimi niezbędnymi danymi klienta. Ich potwierdzenia można było dokonać nawet telefonicznie – nie wszyscy jednak wiedzieli, że istnieje taka potrzeba, a spora część klientów dowiadywała się o niej podczas próby skorzystania z bonusów za rejestrację.

Zamiast setek złotych na koncie i dziesiątków GB transferu (do wykorzystania w ciągu miesiąca) otrzymywali komunikat, że ich karta nie jest zarejestrowana.

Dezaktywowany numer można odzyskać – wystarczy zarejestrować kartę SIM stosując metody opisane w kompendium Jak zarejestrować kartę SIM. W niektórych przypadkach trzeba się jednak spieszyć – operatorzy deklarują możliwość odblokowania karty tylko przez ograniczony czas.

Obowiązek rejestracji numerów został wprowadzony przez ustawę antyterrorystyczną - jej zadaniem było utrudnienie komunikowania się ekstremistom i przestępcom. Jak pokazaliśmy, żeby ominąć te przepisy wystarczy 20 zł i 90 sekund.

Czy Wasze karty SIM działają?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile