Opłata audiowizualna wyższa niż zapowiadano

Michał Tomaszkiewicz
17.03.2016 15:55
Opłata audiowizualna wyższa niż zapowiadano Fot. materiały prasowe

Znamy zapisy o opłacie audiowizualnej proponowane w nowelizacji ustawy medialnej – będzie drożej, niż mówiono do tej pory. Zrzutka na media publiczne, mająca wynosić 10 złotych, będzie o 5 zł wyższa i trafi na rachunek za prąd.

Informacje na temat opłaty audiowizualnej przekazał wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Pracuje on nad nową treścią ustawy, której ostateczny kształt mamy poznać przed końcem marca 2016 roku.

Opłata audiowizualna

Opłata audiowizualna ma zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny i być powszechna – wysoką ściągalność zapewni zobligowanie do jej pobierania operatorów energetycznych. Jeśli klient odmówi zapłacenia nowego podatku, dostawca energii będzie miał obowiązek poinformowania o tym Urzędu Skarbowego.

Według szacunków abonament radiowo-telewizyjny płacony jest przez raptem 8% Polaków, co przekłada się na 750 mln złotych przychodu dla telewizji publicznej. Uszczelnienie systemu – i to nawet na wyrost, gdyż opłata ma być pobierana nawet wtedy, gdy właściciel przyłącza nie ma telewizora – zaowocować ma zwiększeniem tej kwoty do 2,5 mld złotych.

Nowa wersja ustawy medialnej ma regulować nie tylko wysokość powszechnej opłaty, ale także wprowadzić pojęcie „mediów narodowych”, które będą mogły zwiększać dostępny dla siebie budżet dzięki prawu do emisji reklam.

Ustawa przewiduje, że powstanie Rada Mediów Narodowych, funkcjonująca równolegle do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wiceminister nie zdradził, dlaczego proponowana do tej pory kwota opłaty audiowizualnej, mająca wynosić 10 złotych, została zwiększona. Wprowadzany podatek budzi wiele kontrowersji, przede wszystkim przez objęcie nakazem płacenia 15 złotych także osób, które świadomie zrezygnowały z posiadania telewizora. Obecne zasady rozliczania się z abonamentu radiowo-telewizyjnego umożliwiają zwolnienie z płacenia osoby deklarujące brak odbiorników radiowych lub telewizyjnych.

Osoby, które do tej pory cieszyły się zwolnieniem z płacenia abonamentu RTV – dotyczy to 3 mln osób - zachowują nabyte prawo. Nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana sprawa osób mających więcej niż jedno przyłącze prądu – może się okazać, że będą zmuszone płacić wielokrotnie.

Zgadzacie się z wysokością opłaty audiowizualnej?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.