Pogoda
09.05.2019 17:43

Oppo Reno i Oppo Reno 10x Zoom – smartfony z płetwą do selfie

Projektanci smartfonów toczą ze sobą trudną wewnętrzną walkę – z jednej strony chcieliby, żeby wyświetlacz zajmował cały front telefonu, z drugiej zaś muszą zadowolić użytkowników oczekujących możliwości robienia selfie. Oppo podchodzi do rozwiązania tego problemu w nietypowy sposób – w modelu Reno aparat wysuwa się w razie potrzebny na płetwie.

Oppo Reno 10x Zoom
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

To nie pierwszy taki pomysł producenta – flagowiec Oppo Find X także posiada wysuwany moduł kamery, a Vivo (marka powiązana z Oppo) zademonstrowało telefon z wbudowanym peryskopem.

Vivo Apex - smartfon z peryskopem do selfie
Vivo Apex - smartfon z peryskopem do selfie
Przeczytaj także Chińczycy wymyślili smartfona z peryskopem do selfie

Oppo Reno dostępny będzie w dwóch wersjach – kierowanej do klientów bardziej wrażliwych na ceny podstawowej, oraz we wcieleniu flagowca, nazwanego Oppo Reno 10x Zoom. Dopisek nie jest przypadkowy – smartfon oferuje bowiem 10-krotne powiększenie hybrydowe, które można zobaczyć w działaniu na poniższym zdjęciu.

oppo_reno_03

W pierwszej kolejności, od 10 maja 2019, do sprzedaży trafi tańsza, wyceniona na 2199 zł wersja Oppo Reno.

Oppo podkreśla, że układ optyczny jest w modelu Reno najważniejszy – główny aparat wyposażony jest w matrycę 48 Mpix, wspomaganą przez dodatkowy aparat 5 Mpix.

Oppo Reno - smartfon z płetwą do selfie

Optyka została połączona z oprogramowaniem, którego zadaniem jest wydobycie jak najwięcej z informacji przechwytywanych przez sensory. Główną siłą Oppo Reno ma być możliwość robienia znakomitych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych dzięki drugiej generacji trybu Ultra Night, wykorzystującego sztuczną inteligencję do przetworzenia surowego obrazu rejestrowanego przez aparaty.

Zobacz także: >> Smartfony Oppo już w naszym kraju. Pogromca Huawei rusza na podbój Polski <<

Przedni aparat umieszczony jest na wysuwanej płetwie i pokazuje się, gdy włączy się tryb robienia selfie. Mechanizm jest szybki – na rozwinięcie lub schowanie płetwy potrzeba mniej, niż sekundy. Kamerka selfie chowa się automatycznie, gdy smartfon wykryje upadek, a mechanizm został przetestowany i umożliwia bezproblemowe wykonanie 200 000 sekwencji pokazywania i chowania aparatu. Przekłada się to na możliwość wykonywania 100 operacji wysunięcia i wsunięcia płetwy każdego dnia przez pięć lat.

oppo_reno_04

Z tylnej strony płetwy Oppo umieściło lampę błyskową – producent nie chciał, żeby marnowało się miejsce mogące mieć użyteczny charakter.

Dzięki płetwie z aparatem do selfie ekran Oppo Reno pozbawiony jest wcięć i dziur – to jednolity wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala, pokazujący ekran w rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli i zajmujący nieco ponad 93% powierzchni frontu urządzenia. Wyświetlacz chroniony jest przez szkło Corning Gorilla Glass 6.

Oppo postawiło w modelu Reno na procesor Snapdragon 710, kierowany do modeli ze średniej półki cenowej. Telefon oferuje ponadto 8 GB RAM oraz 256 GB pamięci na dane użytkownika (nie można jej rozszerzyć za pomocą karty microSD).

Wbudowany akumulator ma pojemność 3 765 mAh – Oppo Reno korzysta przy tym z systemu szybkiego ładowania VOOC 3.0, umożliwiającego naładowanie ogniw od 0 do 49% w 30 minut, a całkowite napełnienie akumulatora w 80 minut.

oppo_reno_05

Oppo Reno 10x Zoom - flagowiec z 10-krotnym zoomem

Oppo Reno 10x Zoom, mimo dzielenia z tańszym krewniakiem wielu rozwiązań, to model z wyższej półki wydajnościowej i cenowej.

Różnicę widać od razu po bardziej rozbudowanej optyce – w tym możliwości korzystania z hybrydowego zoomu 10x.

"

Model Reno 10 x Zoom wyposażono w układ trzech obiektywów: główny 48 MPx + ultraszerokokątny 8 MPx + teleobiektyw 13 MPx, które dzięki inteligentnej współpracy, pozwalają na dziesięciokrotne przybliżenie. "

Telefon jest widocznie szybszy – zastosowano w nim przeznaczony do flagowców procesor Snapdragon 855. Obraz wyświetlany jest na minimalnie większym ekranie – jego przekątna to 6,6 cala. Wyświetlacz oferuje rozdzielczość 2340 x 1080 pikseli.

Google Pixel 3a
Google Pixel 3a
Przeczytaj także Google Pixel 3a – fotografie lepsze od iPhone’a za 1/3 ceny

Podobnie jak tańszy model, Oppo Reno 10x Zoom wyposażony jest w 8 GB RAM oraz 256 GB przestrzeni na pliki użytkownika – we flagowcu można stosować rozszerzającą przestrzeń na pliki kartę microSD.

oppo_reno_02
"

Temperaturę Reno 10x Zoom kontrolują trzy technologie chłodzące: żel, potrójna warstwa grafitu i miedziane rurki. System ten jest w stanie obniżyć temperaturę urządzenia o 13%. Ponadto funkcja AI Ice Box wyłącza aplikacje, które nie były aktywne przez dłuższy czas. Pozwala to przedłużyć życie baterii. "

Oppo Reno 10 x Zoom ma zadebiutować w sprzedaży w połowie czerwca 2019 roku. Oficjalnie cena nie została podana, należy jednak spodziewać się, że za smartfona trzeba będzie oddać 3 299 zł.

Seria Oppo Reno pracuje na ColorOS 6, najnowszej nakładce systemowej bazującej na Androidzie Pie (9.0).

Które rozwiązanie na aparat selfie jest najlepsze?

Tagi: Mobile