Pogoda
19.10.2017 11:21

Oprogramowanie do okradania bankomatów do kupienia w internecie

W internecie można kupić od przestępców licencję na oprogramowanie służące do okradania bankomatów. Wystarczy je zainstalować, wybrać kwotę do wypłacenia i podstawić worek na pieniądze.

Oprogramowanie do okradania bankomatów do kupienia w internecie
foto: materiały prasowe

W skład Cutler Makera wchodzą trzy aplikacje. Używanie ich nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy hakerskiej – do odpowiedniego okienka wpisuje się kwotę do wypłacenia, a następnie naciska przycisk na ekranie.

Za możliwość używania oprogramowania do okradania bankomatów należy zapłacić 5000 dolarów. Kwota ta może jednak zwrócić się przestępcom bardzo szybko – w sieci można znaleźć filmiki pokazujące rozwiązanie w akcji. W ciągu zaledwie 30 sekund złodziejom udało się wyciągnąć z bankomatu 36 000 euro.

Instalacja Cutler Makera wymaga na szczęście dostępu do wnętrza bankomatu – aplikację należy uruchomić z pamięci USB. Dla osób zaznajomionych z działaniem komputerów nie będzie to jednak stanowiło dużego problemu – o ile uda im się otworzyć obudowę bankomatu.

foto: Kaspersky Labs

Jedną z opcji przydatnych przestępcom jest wyświetlanie kwoty przechowywanej przez dany bankomat – dzięki temu mogą szybko stwierdzić, czy opłaca im się wypłacać pieniądze, czy też powinni poszukać lepiej zaopatrzonego urządzenia.

foto: Kaspersky Labs

Cztery rzędy przycisków odpowiadają czterem kasetom na pieniądze używanym w bankomatach. „CHECK HEAT” wypłaca jeden banknot z wybranego zasobnika, „start cooking!” rozpoczyna proces wydawania 50 zestawów po 60 banknotów w każdym.

Przestępcy coraz częściej wychodzą w internecie z ukrycia. W Rosji można wręcz wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu, po odbyciu którego zyskuje się tytuł oszusta internetowego i umiejętności niezbędne do oszukiwania i naciągania użytkowników sieci.

Na sprzedaż wystawiono także złośliwe oprogramowanie typu ransomware, nazwane pieszczotliwie Satan – użytkownicy mieli dostawać pieniądze za każdego znajomego, którego udało się nim zainfekować.

Korzystacie z bankomatów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet