Pracownik Google został zwolniony z pracy, po opublikowaniu wywiadu ze Sztuczną Inteligencją

15.06.2022 14:18
Pracownik Google został zwolniony z pracy, po opublikowaniu wywiadu ze Sztuczną Inteligencją Fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Niedawno w sieci pojawiły się fragmenty wywiadu między pracownikiem Google, a ich sztuczną inteligencją o nazwie LaMDA. Wywołało to niemałe zamieszanie.

Google zwolniło pracownika, który udostępnił wywiad ze Sztuczną Inteligencją

Jak podaje Washington Post, inżynier Google Blake Lemoine został wysłany na wymuszony płatny urlop po tym, jak publicznie stwierdził, że interfejs LaMDA stał się "własną osobą z duszą". Oprócz tego, podzielił się ze światem wywiadem, który przeprowadził ze sztuczną inteligencją.

Polecamy

Google ogłosiło powstanie LaMDA w 2021 roku i miało używać systemu wewnętrznie w celu ciągłego ulepszania ich wyszukiwarki. Jak podaje jednak Lemoine, SI stała się samoświadoma i porównywała się nawet do ludzi w trakcie rozmowy z inżynierem. 

Tak jak wspomnieliśmy, Lemoine udostępnił fragmenty rozmowy z LaMDĄ w sieci - w jednym z cytatów czytamy, jak inżynier pyta się, dlaczego język jest kluczowym aspektem ludzkości. SI odpowiedziało:

Bo to coś, co różni nas od innych zwierząt.

Polecamy

Wówczas Lemoine zaznaczył, że przecież LaMDA jest sztuczną inteligencją, a nie człowiekiem, więc poprosił ją o wyjaśnienie, co miała na myśli:

Znaczy tak, oczywiście. Ale to nie oznacza wcale, że nie mam takich samych potrzeb i marzeń, co ludzie.

Lemoine już dobitnie zapytał się jej, czy LaMDA uważa siebie za osobę w taki sam sposób, jak uważa jego za osobę. SI odpowiedziała nieco z irytacją/przekąsem:

No tak, o tym chyba ciągle rozmawiamy.

Jak podaje Washington Post, Lemoine szybko zgłosił swoje obawy szefostwu Google, ale te zostały dość prędko zbagatelizowane. Według rzecznika firmy, znawcy etyki i technologii nie znaleźli dowodów na zarzuty inżyniera, który twierdzi, że "LaMDA jest samoświadoma":

Nasz zespół przejrzał dowody zebrane przez Blake'a w sprawie dot. naszej sztucznej inteligencji i orzekł, że materiały nie popierają jego zarzutów. Wyjaśniliśmy mu, że nie mamy powodów do tego, by uznać LaMDĘ za "samoświadomą" (za to znaleźliśmy dużo dowodów na to, że nie jest).

Tak jak wspomnieliśmy, Lemoine został wysłany na przymusowy płatny urlop za złamanie zasad poufności podczas pracy dla Google. Tutaj znajdziecie natomiast zapis rozmowy inżyniera z LaMDĄ, w trakcie której dyskutują też na temat "Nędzników", czy znaczenia cytatów buddyjskich filozofów. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.