Pogoda
22.07.2016 09:44

Orange i Nokia pobiły polski rekord internetu

Tak szybko dane w Polsce nie były jeszcze przesyłane – korzystając ze światłowodu między Warszawą i Wrocławiem udało się osiągnąć przepustowość 1,5 Tb/s. A to nie jest jeszcze ich ostatnie słowo.

Orange i Nokia pobiły polski rekord internetu
foto: materiały prasowe

Rekord udało się uzyskać przesyłając dane standardowym, jednomodowym światłowodem używanym już dziś do transmisji danych. Testy wykazały, że dzięki wykorzystaniu nowego sprzętu Nokii – ściśle mówiąc, oddziału korporacji odpowiedzialnego za tworzenie rozwiązań infrastrukturalny dla operatorów komórkowych – możliwe jest znaczne poszerzenie przepustowości dostępnej dla całości użytkowników.

Uzyskany wynik jest 2,5 razy lepszy niż osiągi tej samej sieci pracującej na obecnej generacji urządzeń. Polepszona została nie tylko przepustowość, ale i możliwy do uzyskania zasięg przesyłania informacji (sygnał świetlny w światłowodzie osłabia się wraz z odległością i wymaga wzmacniana na dłuższych dystansach).

Podczas testów wykorzystano łącze światłowodowe o całkowitej długości 870 km i standardowe wzmacniacze optyczne (mające zapobiegać degeneracji sygnału). Parametry pracy „super-kanału” są identyczne z rozwiązaniami stosowanymi przez operatorów obecnie, co umożliwi łatwe przejście na nową technologię.

Jak chwali się duet Orange i Nokii, nowe łącze optyczne może transmitować do 24 Tb/s przy założeniu, że zastosuje się wzmacniacze z pasmem do 96 kanałów. Operator zapewnia też, że podczas testów nie ucierpiała szybkość przesyłania danych żadnego użytkownika z Dolnego Śląska.

"

To przełomowe osiągnięcie pozwoli zbudować szybsze sieci i zaoferować naszym klientom jeszcze lepsze doświadczenia. Zapotrzebowanie na przepustowość sieci rośnie lawinowo, a z drugiej strony musimy utrzymać w ryzach koszty naszej infrastruktury. Osiągnięcie tych nowych szczytów w transmisji optycznej dowodzi, ze możemy zaspokoić popyt na przepustowość sieci, z jednoczesnym utrzymaniem najniższej ceny za 1 bit/s. "

Plany zwiększenia przepustowości sieci związane są z coraz większą popularnością usług w chmurze. Polscy internauci nie tylko przesyłają coraz więcej swoich zdjęć i filmów na strony internetowe, ale także oglądają coraz więcej materiałów tego typu korzystając na przykład ze smartfona.

Eksperci mówią wręcz o „cyfrowym potopie” – w każdej sekundzie w internecie pojawia się 30 GB nowych danych.

Operatorzy nie czekają i starają się dostosować możliwości swoich sieci do działań internautów – jak wynika z raportu UKE, w Polsce mamy już 420 000 km łączy światłowodowych. Mimo to wciąż jeszcze 8% polskich miejscowości pozostaje bez dostępu do internetu.

A jaki jest Wasz rekord prędkości pobierania danych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet