Pogoda
12.09.2017 17:06

Orlen zastanawia się nad powrotem do CPN-u

Jest szansa, że już niedługo po paliwo będzie można jeździć nie na stację, ale na „cepeen” – Orlen zastanawia się, czy nie przywrócić do życia marki rodem z PRL-u.

Orlen zastanawia się nad powrotem do CPN-u
foto: materiały prasowe

Stacje z charakterystycznym, pomarańczowo-białym logiem miałyby być prawdziwą rzadkością – Orlen, spadkobierca Centrali Produktów Naftowych, zastanawia się nad otworzeniem pojedynczych stacji CPN w „historycznych lokacjach”.

Z oficjalnych komunikatów spółki wynika, że Orlen dopiero zaczyna analizować ten pomysł – plotki mówią jednak, że wybrano już nawet lokację dla pierwszego „cepenenu”, który miałby się otworzyć na warszawskiej Pradze.

PKN Orlen podkreśla, że prowadzi tylko prace analityczne, mające pokazać czy przywrócenie wygaszonej w 1999 roku marki ma ekonomiczny i marketingowy sens.

Z nieoficjalnych informacji można się dowiedzieć, że spółka przestraszyła się możliwości utraty kontroli nad marką, jako że miał pojawić się próby przejęcia praw do użytkowania logo. Otworzenie kilku stacji CPN miałoby być sygnałem, że Orlen pamięta o swoich tradycjach i jednocześnie zabezpieczyć prawa do nazwy.

foto: materiały prasowe

CPN, jako państwowy monopolista, był synonimem dla stacji paliw – do dziś wiele starszych osób po benzynę jeździ właśnie na „cepeen”. Logo marki, zaprojektowane przez Ryszarda Bojara w latach 60-tych XX wieku wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich znaków handlowych.

Co ciekawe, sam autor znaku graficznego w wywiadzie przyznał, że przedsiębiorstwu nigdy nie udało się spójnie wdrożyć opracowanego przez niego systemu identyfikacji wizualnej – oddziały funkcjonujące w poszczególnych województwach chciały mieć choć mały wpływ na to, jak wyglądały zarządzane przez nie stacje.

CPN dysponował w 1999 roku 1400 stacjami paliw oraz flotą niemalże 600 cystern.

Jeśli Orlen zdecyduje się na oznaczenie marką stacji paliw, będzie to kolejny powrót wspomnianej z nostalgią marki związanej z motoryzacją – Ursus ogłosił, że chce wznowić produkcję motocykli WSK.

A Wy gdzie jeździcie tankować?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News