Pogoda
12.07.2018 13:36

Orzeł z polskiego godła wykorzystany jako logo kryptowaluty

Dumny polski orzeł w koronie spodobał się Brazylijczykom, którzy postanowili uczynić z niego znak swojej kryptowaluty nie pytając Polski o zgodę.

polskie godło i logo kryptowaluty Americanbit
foto: rzut ekranu

Tu nie może być wątpliwości – Americancoin, kryptowaluty wymyślona i stworzona przez Brazilijczyków, promowana jest wizerunkiem orła białego z polskiego godła. Latynosi pokusili się tylko o zmienienie mu kolorów – tułów, głowa i nogi zostały pomienione, skrzydła zaś zabarwiono na złoto.

Twórcy Americancoin zaczęli umieszczać logo swojej kryptowaluty w sieci, gdyż zaczęli promować zbliżającą się datę sprzedaży tokenów – etap ICO, czyli Initial Coin Offering. Pierwsze obrazy opublikowane w mediach społecznościowych pochodzą z przełomu czerwca i lipca 2018. Grafiki zostały w końcu zauważone przez internautów z Polski.

Orzeł biały z godła logiem kryptowaluty

Kryptowaluta powstała w celu sfinansowania rozwoju „brazylijskiego Facebooka” – portalu AmeriUpStar, mającego specjalizować się w tworzeniu znajomości biznesowych.

Twórcy Americancoin najwyraźniej nie sprawdzili dokładnie pochodzenia wykorzystywanej przez siebie grafiki orła – zadowolili się informacją, że obraz znajduje się w domenie publicznej (można sprawdzić na Wikipedii) i w związku z tym nie jest objęty prawami autorskimi.

Ich wersja orła z polskiego godła różni się nieznacznie od oryginału - została uproszczona wizualnie, dokonano także kosmetycznych zmian w wyglądzie korony, dzioba i niektórych piór.

Jak się okazało, „pożyczenie” polskiego godła na logo kryptowaluty to nie jedyny przejaw sympatii, jaką Brazylijczycy darzą naszego orła białego – polska ambasada w tym kraju musiała stoczyć batalię prawną z producentem wódki, którzy nasz herb umieszczał na etykiecie swojego trunku.

Polska sztuka ma poważanie także w Rosji, gdzie obraz Zdzisława Beksińskiego został nielegalnie wykorzystany na etykiecie piwa Nowiczok.

Co myślicie o takim wykorzystaniu orła białego z polskiego godła?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele