Pogoda
08.10.2018 16:26

Ośmioletnia dziewczynka znalazła w szwedzkim jeziorze miecz sprzed 1500 lat

Dziewczynka o imieniu Saga Vanecek dokonała niesamowitego odkrycia w lipcu 2018 roku - podczas wakacji nad jeziorem w Szwecji znalazła miecz, który ma ponad 15 wieków na karku.

Miecz
foto: kadr z wideo

Podczas wakacji nad jeziorem Vidösten w południowej Szwecji, 8-letnia Saga Vanecek znalazła coś, co od wielu stuleci pozostawało ukryte. W pewnym momencie jej ojciec, Andy, usłyszał słowa: „tatusiu! Znalazłam miecz!”. Ku zaskoczeniu jej rodziny, dziewczynka faktycznie znalazła oręż. Tak przynajmniej sytuację opisał sam mężczyzna, który w październiku 2018 roku opublikował na swoim Facebooku „informację prasową” dotyczącą znaleziska jego córki.

Według niego 15 lipca 2018 roku dziewczynka natknęła się na „coś ukrytego w błocie, niedaleko brzegu”. Do opisu dołączył również kolaż składający się ze zdjęć Sagi i jej znaleziska:

Dziewczynka znalazła miecz sprzed 1,5 tysiąca lat

Sama dziewczynka również opowiedziała szwedzkiej gazecie The Local o swoim znalezisku:

"

Bawiłam się na zewnątrz, byłam w wodzie. Rzucałam kamieniami, patyczkami i innymi znaleziskami, żeby zobaczyć jak daleko mogę nimi cisnąć. W pewnym momencie znalazłam bardzo dziwny kijek. Dopiero jak zobaczyłam, że badylek jest ostro zakończony i ma coś w rodzaju trzymadełka, to domyśliłam się, że to nie jest zwykły patyk. "

Według sprawozdania jej ojca, następnego dnia na miejscu pojawili się archeolodzy, którzy musieli zabezpieczyć miecz przed zniszczeniem - w końcu oręż przez co najmniej 1000 lat nie miał kontaktu z powietrzem. Według specjalistów miecz pochodzi z epoki żelaza, ma ponad 1500 lat i został stworzony zdecydowanie przed czasami wikingów. Broń jest zbudowana z drewna, metalu i skóry. Liczy 85 centymetrów.

>> Zobacz także: Sześciolatka nudziła się podczas meczu swojej siostry i znalazła skamielinę sprzed 65 milionów lat <<

Teorie dotyczące miecza

Oczywiście prawie natychmiast pojawiły się teorie na temat pochodzenia miecza. Specjaliści z muzeum Jönköpings Läns na początku twierdzili, że oręż był elementem pochówku jakiegoś wojownika. Teraz jednak większość naukowców zgadza się z teorią, która głosi, że jezioro Vidösten było kiedyś miejscem, w którym odbywały się różnego rodzaju przedwieczne rytuały odprawiane na cześć pogańskich bóstw.

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele