Ośmioletnia dziewczynka znalazła w szwedzkim jeziorze miecz sprzed 1500 lat

Kamil Kacperski
08.10.2018 16:26
Miecz|undefined Fot. kadr z wideo

Dziewczynka o imieniu Saga Vanecek dokonała niesamowitego odkrycia w lipcu 2018 roku - podczas wakacji nad jeziorem w Szwecji znalazła miecz, który ma ponad 15 wieków na karku.

Podczas wakacji nad jeziorem Vidösten w południowej Szwecji, 8-letnia Saga Vanecek znalazła coś, co od wielu stuleci pozostawało ukryte. W pewnym momencie jej ojciec, Andy, usłyszał słowa: „tatusiu! Znalazłam miecz!”. Ku zaskoczeniu jej rodziny, dziewczynka faktycznie znalazła oręż. Tak przynajmniej sytuację opisał sam mężczyzna, który w październiku 2018 roku opublikował na swoim Facebooku „informację prasową” dotyczącą znaleziska jego córki.

Według niego 15 lipca 2018 roku dziewczynka natknęła się na „coś ukrytego w błocie, niedaleko brzegu”. Do opisu dołączył również kolaż składający się ze zdjęć Sagi i jej znaleziska:

Dziewczynka znalazła miecz sprzed 1,5 tysiąca lat

Sama dziewczynka również opowiedziała szwedzkiej gazecie The Local o swoim znalezisku:

Bawiłam się na zewnątrz, byłam w wodzie. Rzucałam kamieniami, patyczkami i innymi znaleziskami, żeby zobaczyć jak daleko mogę nimi cisnąć. W pewnym momencie znalazłam bardzo dziwny kijek. Dopiero jak zobaczyłam, że badylek jest ostro zakończony i ma coś w rodzaju trzymadełka, to domyśliłam się, że to nie jest zwykły patyk.

Według sprawozdania jej ojca, następnego dnia na miejscu pojawili się archeolodzy, którzy musieli zabezpieczyć miecz przed zniszczeniem - w końcu oręż przez co najmniej 1000 lat nie miał kontaktu z powietrzem. Według specjalistów miecz pochodzi z epoki żelaza, ma ponad 1500 lat i został stworzony zdecydowanie przed czasami wikingów. Broń jest zbudowana z drewna, metalu i skóry. Liczy 85 centymetrów.

>> Zobacz także: Sześciolatka nudziła się podczas meczu swojej siostry i znalazła skamielinę sprzed 65 milionów lat <<

Teorie dotyczące miecza

Oczywiście prawie natychmiast pojawiły się teorie na temat pochodzenia miecza. Specjaliści z muzeum Jönköpings Läns na początku twierdzili, że oręż był elementem pochówku jakiegoś wojownika. Teraz jednak większość naukowców zgadza się z teorią, która głosi, że jezioro Vidösten było kiedyś miejscem, w którym odbywały się różnego rodzaju przedwieczne rytuały odprawiane na cześć pogańskich bóstw.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.