Ostatni dzień darmowej aktualizacji do Windows 10

Jakub Gańko
29.07.2016 12:38
Ostatni dzień darmowej aktualizacji do Windows 10 Fot. microsoft.com

Jeśli dotąd zwlekaliście z zainstalowaniem najnowszego systemu Microsoftu, macie ostatnią szansę na podjęcie decyzji. Po 29 lipca będzie trzeba za niego zapłacić - i to sporo.

Po bardzo chłodno przyjętym Windows 8, Microsoft znacznie podreperował swoją reputację wydanym w lipcu 2015 roku Windows 10. W czerwcu 2016 roku szacowano, że już ponad 350 milionów urządzeń działa pod kontrolą najnowszej edycji systemu operacyjnego giganta z Redmond.

Choć i tym razem nie obyło się bez kontrowersji - teraz dotyczyły one przede wszystkim inwigilacji, sklepu Windows Store i coraz agresywniejszych reklam polecających aktualizację systemu - w opinii wielu użytkowników Windows 10 to krok ku stabilniejszej i wydajniejszej pracy, a także udany powrót paska Start i perspektywa uniwersalnych aplikacji.

Windows 10 prawdopodobnie stanie się wkrótce koniecznością przede wszystkim dla graczy. Tylko pod tym systemem działa bowiem najnowsza wersja bibliotek DirectX sygnowana numerem 12. Na razie korzysta z niej co prawa niewiele tytułów, lecz patrząc na dotychczasową historię ich rozwoju, już niedługo będzie standardem w najnowszych produkcjach.

Jak bezpłatnie zaktualizować system do Windows 10?

Będąc użytkownikami domowej wersji Windows 7 czy Windows 8.1, prawdopodobnie wielokrotnie widzieliście już systemowe komunikaty zachęcające do aktualizacji - teraz wystarczy zgodzić się na instalację. Jeśli jakimś cudem nie mieliście z nimi do czynienia, aktualizację można łatwo przeprowadzić pod tym adresem. Starszym wersjom systemu operacyjnego Microsoftu (np. Windows XP czy Windows Vista) nie przysługuje darmowa aktualizacja.

Warto za to pamiętać, że posiadacze Windows Phone 8.1 i konsol Xbox One będą mogli wykonać darmowy update również po 29 lipca 2016.

Jeśli po aktualizacji systemu nie przypadnie Wam on do gustu lub odkryjecie, że Wasza ulubiona stara gra lub specjalistyczne oprogramowanie nie chcą z nim współpracować, macie 30 dni na bezproblemowy powrót do poprzedniej wersji. Nowy Windows wykonuje przed instalacją jej kopię zapasową i przechowuje przez miesiąc na wypadek zmiany zdania. Jeśli zostaniecie z nowym system, po aktualizacji będzie on już na zawsze przypisany do Waszego komputera.

Po 29 lipca 2016 roku aktualizacja do Windows 10 będzie kosztowała ok. 500 zł w przypadku wersji Home i ponad 800 zł za edycję Professional. Jeśli zdecydujecie się pozostać przy Windows 7 bądź 8.1, nadal możecie liczyć na opiekę techniczną i aktualizacje bezpieczeństwa. Microsoft zapewnił wsparcie tych systemów do (odpowiednio) 14 stycznia 2020 i 10 stycznia 2023 roku.

Zdecydowaliście się na przesiadkę na Windows 10?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.