Ostatnie wyszukiwania pacjentów. Czego szukali w Google, zanim trafili do szpitala?

Michał Tomaszkiewicz
22.02.2019 14:26
szpital|undefined Fot. materiały prasowe

Naukowcy przejrzeli się ostatnim kwerendom pacjentów, wpisywanych zanim zostali hospitalizowani. Te dane mogą kiedyś ratować życie.

Wszyscy wiedzą, że Google wie wszystko – gdy więc pojawia się trwoga, to właśnie do niego udajemy się z zapytaniami dotyczącymi naszej doli i niedoli.

Dotyczy to niemal każdej dziedziny naszego życia – znając historię wyszukiwań można dość dokładnie określić, co akurat chodziło nam po głowie.

Dokładnie z tego założenia wyszła grupa lekarzy, która postanowiła sprawdzić, czego dokładnie szukali pacjenci, zanim trafili do szpitala.

Badanie zostało przeprowadzone jeszcze w 2016 roku w dość niekonwencjonalny sposób – naukowcy podchodzili do osób czekających na przyjęcie do szpitala i pytali, czy mogą przejrzeć sobie historię ich wyszukiwań.

Badacze próbowali do tego przekonać ponad 700 pacjentów – namówić udało się całkiem sporo, gdyż 119 osób. Ostatecznie liczba ta spadła do 103, gdyż nie skorzystano z pozwoleń wyrażonych przez osoby niepełnoletnie albo hospitalizowane z powodu wypadków. Badaczom zależało na prześledzeniu procesu wyszukiwania informacji o zdrowiu przez osoby, których stan zdrowia pogarszał się ze względu na chorobę.

Przeczytaj także

Ostatnie wyszukiwania w Google przed hospitalizacją

Jak się okazało po przeanalizowaniu danych udostępnionych przez pacjentów, 53% z nich w ciągu tygodnia poprzedzającego wizytę w szpitalu wyszukiwało informacji związanych z niepokojącymi objawami dotyczącymi ich zdrowia.

Skupiano się głównie na sprawdzaniu symptomów oraz próbie dowiedzenia się, co może im dolegać. 15% pacjentów szukało wiadomości na temat szpitala – część chciała po prostu poznać adres najbliższej placówki ochrony zdrowia.

Zobacz także: >> Google otworzył archiwum wiedzy na Twój temat <<

Znajomość tych zależności może kiedyś ratować ludzkie życie – sztuczna inteligencja może szukać wśród wyszukiwani wzorców świadczących o zbliżaniu się chwili, gdy potrzebna będzie pomoc lekarska i w razie potrzeby powiadamiać o tym odpowiednie służby.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.