Osy nazwane na cześć Idrisa Elby mogą uratować globalne uprawy brokułów

19.11.2019 09:04
Osy nazwane na cześć Idrisa Elby mogą uratować globalne uprawy brokułów Fot. źródło: Shutterstock

Niedawno odkryty gatunek os atakuje jajka szkodników, które zżerają ponad 70 gatunków roślin na całym świecie.

Naukowcy zdecydowali się nazwać nowy gatunek os na cześć brytyjskiego aktora i muzyka - Idrisa Elby. Insekty, które zostały odnalezione w Meksyku, okazały się inwazyjne dla jaj halyomorphi halys, czyli tzw. "śmierdzącego robaka". "Stink Bugi" (tak nazywane są po angielsku) są bardzo niebezpieczne dla upraw m.in. brokułów czy kapusty.

Idris odkryty w jajach robaków

Rodzaj Idris po raz pierwszy był opisany w 1856 roku i w tym momencie zalicza się do niego 300 gatunków, z których wiele jeszcze musi zostać zbadanych.

Przeczytaj także

Idris do niedawna był znany jedynie jako owad pasożytujący na jajach pająków. Refugio Lomeli-Flores i jego zespół był więc zdziwiony gdy zobaczył Idrisa wychodzącego z jaj bagrady.  Naukowcy byli w stanie dopasować DNA dorosłej osy do DNA pozostawionego w jajach pluskwy i potwierdzili, że był to gatunek nieopisany.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie tej osy stanowi ważny krok w kierunku opracowania skutecznej i naturalnej kontroli gatunku Bagrada hilaris w Ameryce Północnej. Oryginalnie robaki pochodzą z Afryki, ale ostatnich latach szkodnik atakuje ponad 74 gatunki roślin na całym świecie.

Badania nad Idrisem odbywały się w Guanajuato. Jest to miasto, w którym hoduje się ponad 70% brokułów, jakie zjadają ludzie na całym świecie.

Dlaczego jednak naukowcy wybrali właśnie Idrisa Elbę? Ponieważ porównują osy do Heimdalla - protektora upraw. Elba wcielał się w Heimdalla w filmach ze świata MCU.

Trudno chyba znaleźć bardziej wyjątkowy sposób na zapisanie się w historii świata niż, aby jakaś część flory albo fauny została nazwana na waszą część. Gratulujemy Idrisowi i zazdrościmy.
 

Zobacz także: Prędkość maksymalna na autostradach zostanie obniżona do 100 km/h. Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.