Pogoda
15.09.2017 16:33

Oszałamiające zdjęcia zrobione przez sondę Cassini

Niemal 20 lat po starcie z Ziemi misja badającej Saturna sondy Cassini dobiegła końca – ziemski pojazd kosmiczny spłonął w atmosferze gazowego giganta. Po misji pozostały spektakularne zdjęcia, które zapierają dech w piersiach nie tylko miłośnikom astronomii.

Oszałamiające zdjęcia zrobione przez sondę Cassini
foto: NASA

Misja Cassini-Huygens to wspólne przedsięwzięcie NASA, ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) oraz ASI. Amerykanie przygotowali sondę, która od lipca 2004 roku badała Saturna i jego księżyce, Europejczycy stworzyli próbnik, który w styczniu 2005 roku wylądował z sukcesem na powierzchni Tytana.

Przez 15 lat orbitowania wokół gazowego giganta sonda Cassini dostarczyła naukowcom bezcennych danych, a robione przez nią zdjęcia pokazują, jak piękne i interesujące potrafią być odległe światy.

Ostatni etap misji Cassini, nazwany Wielkim Finałem, rozpoczął się w kwietniu 2017 roku. Satelita został wtedy skierowany na orbitę, której część przebiegała pomiędzy pierścieniami, a powierzchnią planety, co pozwoliło na zebranie unikatowych danych.

Cassini spłonął w atmosferze Saturna 15 września 2017 roku. Sonda została zniszczona celowo – naukowcy obawiali się, że pozostawiona na orbicie może w dalekiej przyszłości zderzyć się z którymś z księżyców mających ciekłą wodę i skazić istniejące tam potencjalnie życie ziemskimi mikroorganizmami.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Galeria