Pogoda
23.11.2016 13:08

Oszuści podszywają się pod Allegro

Nie wierzcie w komunikat od Allegro o zablokowaniu możliwości sprzedaży – pod serwis aukcyjny podszywają się przestępcy polujący na Wasze pieniądze.

Oszuści podszywają się pod Allegro
foto: zrzut ekranu

Trzeba przyznać, że tym razem oszuści się postarali – rozsyłana wiadomość do złudzenia przypomina wizualnie maile rozsyłane przez platformę aukcyjną, brak też w nim błędów językowych charakterystycznych dla ataków przeprowadzanych na polskich internautów z zagranicy.

Adres, z którego został wysłany mail został podrobiony – użytkownik widzi, że otrzymał go od nadawcy powiadomienia@allegro.pl, co zwiększa szansę na powodzenie oszustwa.

Jeśli odbiorca wiadomości uzna ją za wiarygodną i postanowi uregulować wskazaną kwotę korzystając z zamieszczonego pod przyciskiem „Zapłać rachunek teraz”, zostanie przeniesiony na stronę przygotowaną przez oszustów z myślą o wykradnięciu danych użytkownika.

Szczególnie zagrożeni są użytkownicy kart kredytowych – podanie jej numeru i zatwierdzenie transakcji „wpłaty” kodem pozwoli przestępcom na dowolne dysponowanie dostępnymi na niej środkami.

Internet staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem. Po przykłady nie trzeba sięgać daleko w przeszłość – przeprowadzany na Facebooku atak polegał na wysyłaniu pliku udającego zdjęcie od znajomego w celu zaszalowania wtyczki szpiegującej do przeglądarki bądź złośliwego oprogramowania typu ransomware, szyfrującego pliki użytkownika i żądającego okupu za przywrócenie do nich dostępu.

Przed fałszywymi mailami ostrzegało nawet Ministerstwo Finansów – przestępcy podszywali się pod urząd skarbowy i wysyłali informacje o wszczęciu kontroli podatkowej w związku wykryciem zatajenia dochodów. Szczegóły dotyczące sprawy miały znajdować się w załączniku, po otworzeniu którego na komputerze użytkownika instalowało się złośliwe oprogramowanie.

Bezpieczniej w internecie można poczuć się po skorzystaniu z poradnika pokazującego, jak stworzyć bezpieczne hasło i łatwo je zapamiętać. Przygotowaliśmy jego dwie wersje – rozsądną, przeznaczoną dla każdego, i obdarzoną duchem prawdziwego heavy metalu, którą doceni tylko prawdziwy fan mocnego brzmienia.

Nabralibyście się na taki e-mail do Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet