Pogoda
29.07.2016 14:19

Oszuści wyłudzają dane podając się za operatorów sieci

Każda zmiana w przepisach może zostać wykorzystana przez oszustów, chcących skorzystać na niewiedzy niczego niespodziewających się ofiar.

Oszuści wyłudzają dane podając się za operatorów sieci
foto: kadr z wideo

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 25 lipca 2016 roku wprowadziło w życie przepis nakładający obowiązek rejestrowania kart SIM w ofertach przedpłaconych. Chcąc skorzystać z nowo zakupionej karty dowolnego operatora, będziemy musieli ją zarejestrować. Wymagane w tym celu jest wypełnienie specjalnego formularza – podania imienia, nazwiska, a także numeru PESEL.

Wszystko to ma związek z uchwaloną przez sejm ustawą antyterrorystyczną, zabraniającą operatorom komunikacyjnym świadczenia usług bez potwierdzenia tożsamości abonenta lub zgodności danych firmy.

Na rejestrację karty SIM mamy czas do 1 lutego 2017 roku. Jeśli nie zdążymy w tym terminie, przestanie ona działać. Jednak o zminimalizowanie wysiłku związanego z tą czynnością, postarali się oszuści, chcący wykorzystać niewiedzę swoich ofiar.

Podają się za operatorów i są skrupulatnie przygotowani do tego, by wzbudzić autentyczność wśród rozmówców. Na początku rozmowy pytają o to, czy mają do czynienia z osobą pełnoletnią. Po usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej, powołują się na ustawę antyterrorystyczną, chcąc przeprowadzić rejestrację numeru. Oczywiście niezbędne w tym celu jest podanie danych widniejących na dowodzie osobistym. I właśnie o to wszystko się rozchodzi.

W rzeczywistości przeprowadzenie rejestracji na takiej zasadzie jak opisana powyżej nie może mieć miejsca. Ustawa przewiduje dokonanie tej czynności osobiście lub przez internet. W tym drugim przypadku należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez zalogowanie się w swoim banku lub bezpośrednio w systemie operatora telekomunikacyjnego, pod warunkiem, że wcześniej dane abonenta zostały zweryfikowane.

Najbezpieczniej jednak osobiście udać się do operatora w celu rejestracji karty SIM. Wtedy będziemy mieć pewność, że procedura została wykonana zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, a nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Przynajmniej w teorii...

A Wy natrafiliście na takich oszustów?

Tagi: Duperele