Pogoda
12.08.2020 15:21

Oto pierwszy reportaż o nierównej walce z COVID-19 w Polsce. Kiedy premiera "Nadzwyczajnych"?

"To oni jako pierwsi pojawiają się w miejscach, gdzie toczy się najbardziej dramatyczna walka. To oni odsłaniają wypaczenia systemu w kraju, który nie jest przygotowany na zagrożenie. To oni docierają do ludzi, których do głosu nie dopuścił nikt inny" - tak czytamy w oficjalnym opisie książki "Nadzwyczajni".

Oto pierwszy reportaż o nierównej walce z COVID-19 w Polsce. Kiedy premiera "Nadzwyczajnych"?
foto: zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Rzeczywistość przedstawiona w "Nadzwyczajnych" obala oficjalną narrację, że pandemia w Polsce była i jest pod kontrolą. Pogrążone w sprzętowym kryzysie szpitale, tragiczna sytuacja pozostawionych samym sobie pielęgniarek, stres, ekstremalnie wyczerpująca praca pod presją czasu, czy dyżury wydłużone do kilku dób to tylko kilka przykładów warunków w polskich szpitalach.

Reportaż z walki z koronawirusem - książka Nadzwyczajni

Oprócz tego skandaliczne i bezprawne nakazy pracy, medycy, lekarze i ratownicy pozostawieni bez środków ochrony własnej, czyli maseczek, rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji, braki w personelu przekładające się na problemy z obsadzeniem dyżurów i wreszcie izolacja, by chronić najbliższych.

Impreza
Impreza
Przeczytaj także Koniec z dużymi domówkami. Burmistrz zapowiada odcinanie wody i prądu

Autorzy, czyli Marcin Wyrwał i Małgorzata Żmudka w dużej mierze skupiają się na bohaterach, którzy po kilkanaście godzin dziennie toczą nierówną walkę o życie pacjentów. Z opisu książki wynika, że ta zawiera między innymi historie szpitali jednoimiennych oraz lekarzy-rezydentów, którzy wykazali się większym rozsądkiem niż dyrekcja (nie)sławnego szpitala w Grójcu.

Poznamy losy pracowników szpitali z Bytomia i Bielsku-Białej, gdzie na kilkanaście dni poddano kwarantannie lekarzy wraz z pacjentami. Na światło dzienne wychodzą też nieznane, dramatyczne opowieści z sanatoriów czy DPS-ów. Oczami 23-letniego strażaka i sanitariusza, który niespodziewanie stał się bohaterem w walce z koronawirusem, widzimy jak naprawdę wygląda dramatyczna batalia w trakcie pandemii.

"Nadzwyczajni" ma być dokonywanym "na gorąco" zapisem wielu nieznanych historii. Marcin Wyrwał i Małgorzata Żmudka chcą pokazać prawdziwych ludzi, jednocześnie ukazując szerszy kontekst sytuacji, w której Polska znalazła się z powodu wirusa. Premiera książki "Nadzwyczajni" odbędzie się 16 września.

Koronawirus w Polsce
Koronawirus w Polsce
Przeczytaj także Niepokojący sygnał w sprawie koronawirusa. Wzrasta liczba zakażeń wśród młodych
Tagi: Newsy koronawirus