Pogoda
08.11.2019 10:39

Oto wódka, która uratuje klimat i jest wytwarzana z powietrza

Oto wódka o ujemnej stopie węglowej, która jest wytwarzana dosłownie z powietrza. Poznajcie wódkę dobrą dla klimatu i niedobrą na dzień później.

vodka
źrodło: materiały prasowe Air Co

Stafford Sheehan był chemikiem, który pracował nad sztuczną fotosyntezą posiadającą katalizatory oparte na metalach. Miały one w naturalny sposób naśladować, w jaki sposób żywe istoty pobierają energię ze Słońca. Sheehan stworzył wynalazek, który elektrolizował mieszankę dwutlenku węgla z dodatkiem wody. Po połączeniu tego z metalowym katalizator naukowiec umiał otrzymać reakcję biochemiczną i wytwarzać paliwo odnawialne z powietrza.

Wódka z powietrza kosztuje ponad 200 zł

W trakcie testów nad swoim wynalazkiem Sheehan był w stanie wytworzyć etanol, który następnie oczyszczał i z nudów zdecydował się z robić z niego kilka drinków. Jak sam opowiadał, często żartował ze znajomymi, że wypiją je na najbliższej wspólnej imprezie.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Przeczytaj także BZK Alco wprowadza linię alkoholi przeznaczoną dla kobiet. Co wyróżnia SHE?

Jednak żart miał się niedługo przerodzić w pomysł na biznes, gdy badacz spotkał Grega Constantine'a, który przez wiele lat pracował dla Smirnoffa. Ten stwierdził, że wynalazek Stafforda może pomóc im stworzyć wódkę o wysokiej jakości, którą nazwą Air (czyli powietrze), a która trafiła do sprzedaży 08.11.2019.

Jednak Air to nie tylko produkt tworzony z powietrza, ale też taki, który nie ma negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne, a wręcz przeciwnie on ma na nie wpływ pozytywny.

"

Mamy umowę zakupu energii, w której zasilamy się energią odnawialną, a także gorzelnię, do której używamy energii z paneli słonecznych. "

- wyjaśnia Sheehan.

Wódka z powietrza, która jest dobra dla środowiska

To, co jednak najbardziej fascynujące, to fakt, że stworzenie kilograma etanolu wymaga, aby firma wzięła z atmosfery 1,47 kg CO2. Oznacza to, że twórcy wódki zabierają zanieczyszczenia z powietrza, aby zrobić z nich wyjątkowo czysty i idealny napój alkoholowy.

Cena 0,75l AIR Co. wynosi 65 dolarów, ale jak na razie nie zebrała pozytywnych recenzji wśród smakoszy trunku. Według specjalistów to, co zapewnia najwyższą jakość różnego rodzaju wódkom to ich niedoskonałości. W wypadku Air Co. nie ma o tym mowy, ponieważ napój jest dzieckiem procesu, który nie wymaga zbierania różnego rodzaju składników (o różnej jakości), a jedynie gazów cieplarnianych i wody.

Nie powstrzymuje to jednak twórców alkoholu. Jak informuje CNBC, szefowie firmy zostali docenieni m.in. przez NASA i ONZ dzięki swojemu wyjątkowego systemowi tworzenia alkoholu. Pytanie, czy ich wynalazek jest w stanie być wykorzystany również do innych bieżących potrzeb ludzkości.

Zobacz także:  Naukowcy zrobili wódkę ze zboża z Czarnobyla. Chcieli świecić przykładem

Tagi: Duperele