Oto żaba zadziornica włochata, która ma pazury i włosy jak Wolverine

Kamil Kacperski
27.12.2018 11:42
Oto żaba zadziornica włochata, która ma pazury i włosy jak Wolverine Fot. materiały prasowe

Jest najlepsza w tym, co robi, ale to co robi nie jest zbyt przyjemne. A czym zajmuje się włochaty płaz? Bronieniem się przed drapieżnikami swoimi pazurami, które tak jak u Wolverine'a są zrobione z kości i potrafią wychodzić z jej łap. 

Trichobatrachus Robustus (lub bardziej swojsko brzmiąca zadziornica włochata) to gatunek żaby występujący w Afryce, głownie zachodniej. Męskie odmiany tego płaza charakteryzują się tym, że posiadają na tułowiu oraz tylnych łapach brodawki, przypominające twardą szczecinę. Kolejną nietypową cechą zwierzaka jest również to, że w sytuacjach zagrożenia życia, żaba potrafi wysunąć ze swoich łap ostre pazury stworzone ze swoich własnych kości. Brzmi znajomo, prawda? Tymi samymi słowami moglibyśmy w końcu opisać Wolverine'a, prawdopodobnie najbardziej znanego mutanta z Marvel Comics.

Na tym podobieństwa między zadziornicą włochatą a rosomakiem w ludzkiej skórze się nie kończą - według naukowców, płaz ma umiejętności regeneracyjne, które pozwalają na to, by pazury się chowały z powrotem do łap żaby, a rany powstałe przez ich użycie zostały zregenerowane. 

Zadziornica włochata, czyli żaba-Wolverine

Małe pazury wychodzą z czubków palców zadziornic i to co je wyróżnia, to fakt, że nie zawierają keratyny, czyli substancji znajdującej się w każdym innym pazurze na świecie - te znalezione u płazów są po prostu ewenementem w królestwie zwierząt. W jaki sposób pazury działają u zadziornic? Kości w palcach żab zawierają ostre końcówki ze strony znajdującej się blisko skóry płaza. Zaś po ich drugiej stronie zadziornice mają mięśnie które pozwalają jej poruszać ostrymi końcami kości. Naukowcy twierdzą, że w momencie zagrożenia, żaby mocno napinają ten mięsień, co powoduje, że ostre końcówki ich kości przebijają się przez skórę zwierzaka. Jak bardzo ostre są pazury zadziornic? Naukowcy porównują je do kolców róży.

Podobieństwo to postanowił wykorzystać BossLogic. Artysta opublikował przerobioną wersję zadziornicy włochatej, która kolorystycznie przypomina Wolverine'a. Zobaczcie sami:

W Kamerunie, gdzie zadziornic włochatych jest najwięcej, myśliwi polują na żaby (maksymalnie 11 centymetrów długości) za pomocą harpunów, dzid, włóczni oraz maczet. Wszystko po to, by ich nie dotknąć. Same płazy są dość popularnym daniem (piecze się je na ogniskach), a według wierzeń niektórych plemion, zjedzenie zadziornicy powoduje, że para mająca problemy z płodnością w mgnieniu oka doczeka się potomstwa.  

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.