Oto zegarek, który kosztował 120 milionów złotych. Stworzyła go firma założona przez Polaków

14.11.2019 16:27
Oto zegarek, który kosztował 120 milionów złotych. Stworzyła go firma założona przez Polaków Fot. źródo: Materiały Prasowe

Wyjątkowy zegarek został sprzedany w trakcie aukcji charytatywnej, z której cały zarobek zostanie przeznaczony na badania dotyczące dystrofii mięśniowej Duchenne'a.

Zegarek stworzony przez Patek Philippe został wystawiony na sprzedaż w trakcie aukcji charytatywnej "Only Watch". Tegoroczna odsłona była już siódmą w historii. Chronometr został sprzedany za 31 milionów franków szwajcarskich, czyli ponad 122 miliony złotych.

Sprzedano najdroższy zegarek w historii

"Only Watch" to akcja organizowana od czternastu lat. W ramach wydarzenia, które odbywa się co dwa lata, licytowane są najbardziej luksusowe zegarki na świecie. 99 procent zysków z ich sprzedaży przeznaczane jest na cele charytatywne.

Przeczytaj także

W tym roku pieniądze, które zdobyto w trakcie aukcji, zostały przeznaczone na fundację zajmującą się dystrofią mięśniową Duchenne'a. W jej trakcie pobito rekord kwoty, jaką zapłacono kiedykolwiek za pojedynczy zegarek. Poprzedni rekordzista wśród zegarków na rękę kosztował niemal dwa razy mniej i był Rolexem Daytona, który w przeszłości należał do Paula Newmana.

Model zegarka rekordzisty to Grandmaster Chime 6400 A-010 i kosztował szczęśliwego kupca tyle, ile wynosi roczny budżet Legii Warszawa - czyli około 120 milionów złotych. Cena ta oznacza, że Grandmaster jest nie tylko najdroższym zegarkiem na rękę, ale też rekordzistą wśród  wszystkich rodzajów chronometrów. 

Powstało jedynie 7 urządzeń Grandmaster Chime 6300 A-010. Zostały one wyprodukowane w 2014 roku z okazji 175-lecia firmy założonej przez polskich emigrantów Antoniego Płatka i Franciszka Czapka. Sprzedany w trakcie aukcji czasomierz został jednak stworzony specjalnie z myślą o "Only Watch". Wielu obserwatorów jeszcze przed startem wydarzenia zakładało, że Grandmaster będzie w stanie z łatwością pobić dotychczasowy rekord cenowy - nie mylili się.

W ramach aukcji "Only Watch" sprzedano łącznie 50 zegarków, które kosztowały 38,6 mln franków. 

Zobacz także: Sully Erna z Godsmack uruchomił fundację wspierającą osoby z problemami psychicznymi

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.