Pogoda
31.08.2018 11:17

PEGI wprowadza na pudełka ikonę ostrzegającą o mikropłatnościach w grach

Czasami potrzeba szufladkowania gier może być pomocna – PEGI, które opracowało system informujący o minimalnym wieku odbiorcy danych treści, przygotowało nowy znaczek. Pokazuje on rękę sięgającą śmiało po kartę płatniczą gracza.

PEGI in game purchases
foto: materiały prasosowe

Nowa ikonka, informująca o zintegrowaniu w grze płatności, będzie obowiązkowo pojawiać się na pudełkach z grami. Dzięki temu kupujący (a w szczególności rodzice szukający prezentów dla swoich dzieci) będą z góry wiedzieć, które tytuły mogą wpędzić ich w finansowe tarapaty.

Studia zarabiają na mikropłatnościach więcej, niż na sprzedaży gier – dlatego część tytułów dostępnych jest za darmo. Twórcy liczą na to, że gracze skuszą się na zakup przedmiotów w grze i zazwyczaj się nie przeliczają. Fortnite przynosi podobno setki milionów dolarów przychodu miesięcznie.

Mikropłatności potrafią być też bardzo zdradliwe – wydawanie małych kwot sprawia, że gracze nie zdają sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę kosztuje ich rozrywka. Przykładem jest 30-latek, który powołując się na przepisy RODO poprosił Electronic Arts o przesłanie mu wszystkich danych zgromadzonych na jego temat i dowiedział się dzięki temu, że w ciągu kilku lat na zakup zawodników w FIFIE wydał 60 000 złotych.

PEGI ostrzeże graczy przed zakupami w grze

Informacje PEGI o wbudowanych w tytuł mikropłatnościach pojawiały się do tej pory w opisach gier sprzedawanych cyfrowo. Wprowadzenie oznaczenia na fizyczne pudełka ma pomóc osobom mniej rozeznanym w temacie, robiących zakupy relatywnie rzadko.

"

Możliwość kupowania przedmiotów w grze za realne pieniądze stała się powszechnym zjawiskiem, niezbędne jest więc zapewnienie konsumentom dokładnych informacji na wydaniach cyfrowych i fizycznych. Biorąc po uwagę, że wersje pudełkowe stanowią znaczą część rynku, mieliśmy do czynienia z ważną luką informacyjną. Dla rodziców, którzy mogą nie być w pełni zaznajomieni z realiami gier komputerowych, proste oznaczenie na pudełku ostrzeże ich przed koniecznością sprawdzania finansów dziecka, jeśli gra zostanie zakupiona. "

Z badania przeprowadzonego przez PEGI wynika, 40% graczy w wieku dziecięcym wydaje pieniądze na zakupy w grach – zazwyczaj za wiedzą i pozwoleniem rodziców.

Oznaczenie zacznie pojawiać się na pudełkach gier jeszcze przed końcem 2018 roku.

Zwracacie uwagę na oznaczenia PEGI w grach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry