Pogoda
17.04.2019 17:33

PKP Intercity zainstaluje w lokomotywach liczniki prądu

5,8 mln zł kosztować będzie PKP Intercity założenie 316 mierników zużycia prądu elektrycznego w jeżdżących po Polsce składach. To część działań proekologicznych spółki i przy okazji sposób na oszczędności.

pociąg PKP Intercity
foto: PKP Interecity

Przewoźnik uważa, że zainstalowanie liczników pozwoli na zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej nawet o kilka procent – obecnie rozliczenie obliczane jest na podstawie prognoz opartych na wielkości wykonanej pracy przewozowej i nie bierze po uwagę między innymi faktu, że część pojazdów wyposażona jest w systemy rekuperacji energii i zwraca ją do sieci trakcyjnej.

"

Najwięcej, bo aż 137 liczników, zostanie zainstalowanych w lokomotywach EP07. Urządzenia trafią także m.in. do lokomotyw EU07 i EP09 oraz do wszystkich pojazdów PesaDART i FLIRT we flocie PKP Intercity. "

Monitorowanie faktycznego zużycia energii posłuży także do przeanalizowania profili jazdy na poszczególnych trasach – wartości przyspieszania i osiąganej prędkości na danym odcinku – co w przyszłości ma zaowocować dalszym zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej.

"

Liczniki zapewnią PKP Intercity precyzyjną informację o tym, które składy i na których trasach generują największe zużycie energii elektrycznej. To z kolei ma pomóc we wprowadzeniu kolejnych rozwiązań wpływających na większą energooszczędność jazdy. Jak na przykład szkolenia dla maszynistów w efektywniejszym prowadzeniu pojazdów. Im łagodniejsza i bardziej płynna, pozbawiona gwałtownego rozpędzania się i hamowania jazda, tym niższe zużycie energii elektrycznej. A to w przypadku przewoźnika uruchamiającego ponad 380 pociągów każdego dnia może oznaczać istotne obniżenie zapotrzebowania na energię. "

Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?
Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?
Przeczytaj także Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?

PKP Intercity montuje w pociągach liczniki prądu

PKP Intercity zagwarantowało sobie w umowie możliwość poszerzenia programu o więcej składów, jeśli inwestycja spełni oczekiwania przewoźnika.

"

Umowa podpisana przez PKP Intercity dotyczy łącznie 370 liczników – przewoźnik zdecydował się na dostawę 316 urządzeń, ale zagwarantował sobie opcję zwiększenia zlecenia o kolejne 54 sztuki. W takim przypadku wartość kontraktu, w pełni sfinansowanego ze środków własnych PKP Intercity, wzrosłaby do 6,7 mln zł. "

Zobacz także: >> Cyfrowe liczniki zawyżają kilkukrotnie zużycie energii <<

Mierniki mają być zainstalowane w ciągu roku od podpisania umowy. PKP Intercity zastrzegło sobie także usługi serwisowo-utrzymaniowe na 48 miesięcy.

Jak przemieszczacie się na dłuższe dystanse?

Tagi: Duperele