Pogoda
14.11.2016 09:50

PKP pokazuje na mapie pozycje i opóźnienia pociągów

Nie musicie już rzucać okiem na tablicę informacyjną na dworcu i zastanawiać się, gdzie podziewa się Wasz pociąg. PKP udostępnia mapę, na której pokazuje dokładną pozycję wszystkich kursujących składów wraz z ewentualnym opóźnieniem i spodziewanymi utrudnieniami na trasie.

PKP pokazuje na mapie pozycje i opóźnienia pociągów
foto: zrzut ekranu

Mapa dostępna jest pod adresem portalpasazera.pl/Mapa. Obsługa serwisu jest całkiem prosta – wystarczy wybrać interesujące nas województwo, żeby zobaczyć pociągi jadące po jego terytorium.

Jeśli poświęcicie na przyglądanie się zawartości mapy kilka chwil zauważycie, że pozycje poszczególnych składów się zmieniają – dane prezentowane są na żywo i po przejechaniu przez skład odpowiedniego dystansu jest to odnotowywane na mapie.

Poszczególne pociągi oznaczane są kolorowymi obwódkami – zielona oznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem i rozkładem i skład zmierza do następnej stacji na czas. Jeśli dany kurs oznaczony jest na żółto lub czerwono – pojawiły się problemy.

Wystarczy kliknąć na interesującym nas składzie, żeby pojawiła się dokładna informacja na jego temat, łącznie z ewentualnym czasem opóźnienia, podawanym z dokładnością co do minuty. Wygląda to tak:

foto: zrzut ekranu

Podwójne kliknięcie na interesujący nas kurs pokazuje pełną trasę pociągu wraz z oznaczeniem stacji, na których skład się zatrzymuje. Dla każdej z nich podawany jest spodziewany czas przyjazdu i odjazdu, odpowiednio zaktualizowany jeśli doszło do opóźnienia. Widać także – opcja szczególnie przydatna dla spóźnialskich – na który peron powinno się udać.

Opcjonalnie można wybrać powiadomienia o występujących utrudnieniach w ruchu – na przykład konieczności skorzystania z komunikacji zastępczej – oraz informacje pogodzie.

PKP to kolejny przewoźnik, który postanowił podzielić się informacjami uzyskiwanymi dzięki nowoczesnym technologiom z pasażerami. Użytkownicy aplikacji TramBus mogą na żywo śledzić położenie warszawskich autobusów oraz sprawdzić dokładną godzinę przyjazdu danego kursu na swój przystanek.

Będziecie korzystać z mapy PKP?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet