Pogoda
23.07.2020 11:34

Pablo Picasso ukrył rysunek pod jednym ze swoich obrazów. Co przedstawia?

Naukowcy odkryli, że pod warstwą farby na jednym z obrazów Pabla Picassa znajduje się rysunek. Zdarzało się to już wcześniej.

Pablo Picasso
foto: EAST NEWS

Zespół naukowców z Art Institute of Chicago postanowił dokładniej zbadać obraz Pabla Picassa "Martwa Natura". W tym celu chciano przyjrzeć się złożonym warstwom farby i obszarom, gdzie obraz wydaje się pomarszczony. Aby tego dokonać, badacze wykorzystali zdjęcia rentgenowskie oraz podczerwień. Przez przypadek dokonali ważnego odkrycia.

Pablo Picasso ukrył rysunek pod jednym ze swoich obrazów

Pod farbą został ukryty rysunek. Jak czytamy w artykule z czasopisma SN Applied Sciences, przedstawia dzbanek, kubek i prostokątny przedmiot, który najprawdopodobniej jest gazetą. Wszystko leży na blacie lub krześle.

Picasso
Picasso
Przeczytaj także Dzieło Picassa warte ponad 100 milionów złotych zostało zniszczone

To dość częsta praktyka Pabla Picassa. Jednak artysta zazwyczaj malował bezpośrednio na starych pracach i włączał poprzednie dzieło do nowego. Tym razem jednak, malarz pokrył rysunek grubą warstwą farby, a dopiero potem stworzył na nim nową abstrakcję.

Jak pisze zespół badaczy:

"

To niezwykłe w pracy Picassa, że często malował bezpośrednio na wcześniejszych kompozycjach. W ten sposób pozwalał, aby ukryte formy przebijały i wpływały na ostateczny obraz. "

Jednak przez "zablokowanie" rysunku białą farbą, żadnego śladu wcześniejszego dzieła nie widać. Eksperci nie mają pomysłów, dlaczego tym razem Picasso zdecydował się całkowicie ukryć szkic. Są natomiast przekonani, że praca należy do wybitnego artysty, ponieważ podobna znajduje się teraz w Muzeum Sztuki w Szwecji.

Obraz "Martwa Natura" pochodzi z 4 lutego 1922 roku. Picasso podarował go Gertrudzie Stein, przyjaciółce, kolekcjonerce i ważnej mecenasce sztuki współczesnej w Paryżu z początków XX wieku.

Galeria sztuki
Galeria sztuki
Przeczytaj także Dzieło polskiej artystki sprzedano za ponad 13 mln dolarów
Tagi: Pablo Picasso