Padł rekord. Portret Marilyn Monroe autorstwa Warhola sprzedano za prawie miliard złotych

11.05.2022 13:42
Padł rekord. Portret Marilyn Monroe autorstwa Warhola sprzedano za prawie miliard złotych Fot. AP/Associated Press/East News

Portret Marilyn Monroe autorstwa Andy'ego Warhola został sprzedany za prawie miliard złotych. Tym samym padł rekord sprzedaży.

W poniedziałek, 9 maja 2022 w siedzibie Christie's w Nowym Jorku, sprzedano słynny portret Marilyn Monroe. Obraz osiągną zawrotną wartość 95 milionów dolarów, stając się najdroższym dziełem sztuki XX wieku. Aukcja trwała cztery minuty.

Portret Marilyn Monroe autorstwa Warhola sprzedano za 195 milionów dolarów

Cena portretu Marilyn Monroe bije poprzednie rekordy sprzedaży dzieł w XX wieku, "Kobiety z Algieru (wersja 0)" autorstwa Pabla Picassa (179,4 miliona dolarów) oraz "Nu couchant" Amedeo Modiglianiego (170,4 mln).

Polecamy

Absolutny rekord należy do "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci, sprzedanego za 450,3 mln dolarów, natomiast rekord samego Warhola należał dotychczas do "Silver Car Crash", które zostało sprzedane za 105 milionów dolarów.

Obraz noszący tytuł "Shot Sage Blue Marilyn" został namalowany w 1964 roku, dwa lata po tragicznej śmierci słynnej aktorki. Andy Warhol stworzył go przy pomocy tuszu sitodrukowego i akrylu. Dzieło jest częścią cyklu składającego się z 5 identycznych portretów Marilyn, które były reprodukcją plakatu do filmu "Niagara".

Nazwa dzieła wiąże się z niezwykłym wydarzeniem, które miało miejsce w Fabryce Warhola. Dorothy Podber, znajoma jednego z członków kolektywu artysty zaproponowała sesję zdjęciową jego dzieł. Tak przynajmniej zinterpretował jej intencje Warhol. Podber użyła bowiem w rozmowie słowa "shot", które w języku angielskim oznacza zarówno zrobić zdjęcie, jak i strzelać.

Jak się okazało, kobieta zaraz po przyjściu do atelier wyciągnęła z torebki rewolwer i postrzeliła istniejące już wtedy cztery portrety Marilyn.

Portret "Shot Sage Blue Marilyn" jest częścią kolekcji wystawionej na sprzedaż przez fundację Thomasa i Doris Ammannów z Zurychu. Cały dochód ze sprzedaży trafi do fundacji, która według Christie's zajmuje się "wspieraniem życia dzieci" poprzez zdrowie i edukację.

Źródło: PAP

Zobacz również: Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Następnie uległ samozniszczeniu

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.