Pogoda
24.04.2019 11:09

Paint uratowany. Microsoft nie wyrzuci go z Windows

Spieszmy się kochać Painta, tak szybko odchodzi – alarmowaliśmy w lipcu 2017 roku po ogłoszeniu przez Microsoft szokującej decyzji o usunięciu aplikacji z Windows. W kwietniu 2019 roku możemy skandować „Paint wiecznie żywy” – wygląda na to, że korporacja po cichu wycofała się z decyzji o uśmierceniu programu graficznego.

Paint
foto: zrzut ekranu

Paint to potężne narzędzie graficzne, w którym można dokonywać mniej lub bardziej imponujących cudów. Z tego powodu – oraz niskiej bariery wejścia – właśnie ta aplikacja używana jest przez naszego redakcyjnego Mistrza Painta do tworzenia zjawiskowych ilustracji do artykułów.

Wkładu Painta w rozwój ludzkiej kultury nie sposób przecenić – ludzie obdarzeni prawdziwym talentem potrafi wyczarować w nim arcydzieła, tworząc je dosłownie piksel po pikselu.

Program, który w Windows dostępny jest od zarania okienkowych dziejów przestał jednak spełniać standardy Microsoftu, który przygotował nową, bardziej rozbudowaną wersję, przystosowaną do pracy z obiektami trójwymiarowymi i obsługi piórami dotykowymi – Painta 3D.

To właśnie nowe wcielenie aplikacji miało zastąpić legendę jako podstawowy program graficzny Windows – stary dobry Paint miał być oferowany dla chętnych do bezpłatnego pobrania ze sklepu.

paint_uratowany_02

Śmierć Painta została jednak najwyraźniej odwołana – komunikat o jego rychłym odejściu zniknął z Windows 10 po zainstalowaniu aktualizacji na maj 2019 roku.

W Ace Combat 7 znalazł się „pies JPEG”. Gracze naśmiewają się z gry
W Ace Combat 7 znalazł się „pies JPEG”. Gracze naśmiewają się z gry
Przeczytaj także W Ace Combat 7 znalazł się „pies JPEG”. Gracze naśmiewają się z gry

Paint zostaje w Windows 10 – Microsoft wycofał się po cichu z decyzji o jego usunięciu

Decyzję o pozostawieniu Painta jako domyślnej aplikacji Windows 10 potwierdził Brandon LeBlanc, senior program manager Windows według jego słów, aplikacja pozostanie „na razie” częścią systemu operacyjnego.

Nie podano powodu, dla którego korporacja postanowiła zmienić zdanie i przywrócić Painta do łask. Program nie jest już rozwijany – nie pojawią się w nim żadne nowe funkcje, nie należy się też spodziewać naprawiania ewentualnych błędów.

Zobacz także: >> 30 lat Windows uwiecznione na screenach <<

Paint zachował swoją ciepłą posadkę w Windows 10, wciąż jednak nie może czuć się bezpieczny – być może w przyszłości Microsoft podejmie decyzję o odesłaniu go na emeryturę równie nagle i niespodziewanie, jak teraz oddalił tę wizję.

Korzystacie z Painta?

Tagi: Komputery Microsoft