Pogoda
18.03.2020 15:15

Pandemia COVID-19 potrwa 18 miesięcy. Odtajniono raport dla rządu USA

Świat wokół nas może zmienić się na dłużej, niż spodziewaliśmy się w najczarniejszych scenariuszach. W odtajnionym, liczącym 100 stron raporcie dla rządu USA zawierającego porady jak walczyć z koronawirusem znajduje się informacja, że COVID-19 będzie obecny przez 18 miesięcy lub dłużej.

mężczyzna w stroju ochronnym
foto: Lukasz Solski/East News

Im więcej wiemy o koronawirusie SARS-CoV-2, tym mniej optymistycznie patrzymy w przyszłość. Może się bowiem okazać, że pandemia zmieni sposób, w jaki funkcjonuje świat, przynajmniej na półtora roku.

W Polsce zawieszenie działania szkół, galerii handlowych, kin, restauracji i barów zostało wprowadzone na dwa tygodnie. Już w połowie tego czasu można usłyszeć, że zostanie on najprawdopodobniej wydłużony.

pusta klasa szkolna
pusta klasa szkolna
Przeczytaj także Szkoły będą zamknięte dłużej. Minister edukacji: „absurdem byłoby ich otwieranie”

Podczas konferencji po ustaleniu szczegółów tarczy antykryzysowej premier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy przyznał otwarcie, że czeka nas kilka trudnych miesięcy. Dlatego państwo będzie dorzucać się do wypłat pracowników, żeby przedsiębiorstwa nie musiały ich zwalniać.

pieniądze i stetoskop
pieniądze i stetoskop
Przeczytaj także Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi

Jeszcze bardziej pesymistyczny rozwój wydarzeń rozpatrywany jest w USA. W odtajnionym raporcie można wyczytać, że COVID-19 będzie atakować przez 18 miesięcy i należy spodziewać się nawet kilku fal choroby, co spowoduje ogromne szkody w gospodarce. Brakować będzie podstawowych produktów.

Pandemia COViD-19 potrwa 18 miesięcy. „New York Times” opublikował raport dla rządu USA

Opracowanie, do którego dotarła prestiżowa gazeta, liczy sobie 100 stron. Można w nim wyczytać przewidywania dotyczące przebiegu pandemii oraz zalecenia dla rządu umożliwiające przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Zaraza ma wracać w kilku falach, co może doprowadzić do rozluźnienia więzi pomiędzy poszczególnymi stanami i nadwyrężyć stan kanałów komunikacyjnych oraz infrastruktury krytycznej.

Żeby przeciwdziałać pandemii, USA będą musiały najprawdopodobniej sięgnąć do prawa uchwalonego jeszcze podczas wojny z Koreą, na mocy którego rząd może zobligować przedsiębiorstwo do produkcji niezbędnych w walce z epidemią produktów.

18 miesięcy jako czas, w którym świat będzie musiał zmienić zasady działania w obronie przez COVID-19 wskazywany jest nie tylko przez specjalistów z USA. Taki sam okres pojawił się w opracowaniu epidemiologów z londyńskiego Imperial College. Można w nim wyczytać, że znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich może być niezbędne właśnie przez półtora roku, do czasu pojawienia się szczepionek, tak by nie narażać szpitali na przepełnienie.

Zobacz także: Panika przed koronawirusem: Na całym świecie trwają walki o papier toaletowy 

Ile według was potrwa pandemia?

Tagi: Newsy koronawirus