Pogoda
24.03.2020 10:23

"Pandemia koronawirusa przyspiesza" - nowe oświadczenie szefa WHO

Zgodnie ze słowami dyrektora generalnego WHO, pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w coraz większym tempie. Poruszono też temat Igrzysk Olimpijskich.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, wydał nowe oświadczenie, w którym poruszył kwestię tempa, z jakim rozprzestrzenia się COVID-19. Padło też kilka słów na temat Igrzysk Olimpijskich, które mają odbyć się w Tokio. 

Nowe oświadczenie szefa WHO - "Pandemia koronawirusa przyspiesza" 

Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał otwarcie - koronawirus rozprzestrzenia się coraz większym tempie. Nowe przypadki zakażeń zgłaszane są w niemal każdym kraju na świecie.

"

67 dni minęło od pierwszego zgłoszonego przypadku COVID-19 do momentu, kiedy potwierdzono 100 tysięcy zakażeń na całym świecie. Następnie, osiągnięcie poziomu 200 tysięcy przypadków zajęło wirusowi 11 dni, a 300 tysięcy - jedynie 4 dni. "

Koronawirus
Koronawirus
Przeczytaj także Kolejne zachorowania na COVID-19 w Polsce. Ile mamy zakażonych pacjentów?

Pandemia się szerzy, jednak - jak twierdzi szef WHO - "możemy zmienić jej trajektorię". Tedros Adhanom Ghebreyesus zapewnił w swoim oświadczeniu, że zwróci się do przywódców krajów członkowskich grupy G20 o zwiększenie produkcji środków higienicznych, a także unikanie zakazów ich eksportu i zapewnienie ich sprawiedliwej dystrybucji. 

msza święta podczas epidemii COVID-19
msza święta podczas epidemii COVID-19
Przeczytaj także „Nie daliście się ogłupić i zastraszyć”. Ksiądz z Bydgoszczy dumny z osób, które mimo epidemii przyszły na mszę

W kwestii tegorocznych Igrzysk Olimpijskich nie zapadła ostateczna decyzja. Wiele wskazuje jednak na to, że tokijska Olimpiada, która miała odbyć się w terminie 24 lipca - 9 sierpnia, nie dojdzie do skutku. Jak bowiem stwierdził dr Mike Ryan, ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO:

"

Jesteśmy przekonani, że rząd japoński i Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie przystąpiłyby do żadnych igrzysk, gdyby były niebezpieczne dla sportowców i kibiców "

Zobacz też: Wynik finansowy amerykańskich kin pierwszy raz w historii wyniósł zero 

Tagi: koronawirus Newsy