Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi

18.03.2020 14:16
Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pracodawcy otrzymają od państwa pomoc w wypłacaniu wynagrodzeń dla zatrudnionych. Wsparcie dotyczy zarówno osób zatrudnionych na etacie, jak i umowach zlecenie. Trzeba się jednak liczyć, że kryzys spowodowany przez koronawirusa obniży nam pensje.

Zagrożenie epidemią COVID-19 sprawiło, że o życie zaczynają się niepokoić nie tylko ludzie, lecz także przedsiębiorstwa. Podjęte przez rząd środki ostrożności sprawiają, że funkcjonowanie wielu zakładów pracy jest utrudnione, a nawet niemożliwe.

W ramach prewencji zamknięto między innymi większość sklepów w galeriach handlowych, ograniczono działanie restauracji i barów, a kina, teatry i inne placówki kulturalno-rozrywkowe zamknięto do odwołania.

Przeczytaj także

Polacy są także zachęcani do pozostawania w domach, żeby nie ryzykować zarażenia siebie i bliskich. Nowy tryb życia jest zabójczy dla wielu przedsiębiorstw, które nagle odnotowały spadek przychodów i borykają się z płynnością finansową.

Walka z COVID-19 może potrwać dłużej, niż początkowo się spodziewaliśmy. Minister edukacji narodowej wspominał już, że szkoły – a wraz z nimi zapewne wszystkie inne placówki z zawieszoną działalnością – mogą pozostać zamknięte o dwa tygodnie dłużej, do 14 kwietnia 2020.

Przeczytaj także

Polacy zaczynają więc obawiać się o swoje posady, szczególnie jeśli są zatrudnieni na umowy zlecenia. Rząd zamierza bronić ich miejsc pracy wprowadzając tarczę antykryzysową, która ma pomóc przedsiębiorstwo w funkcjonowaniu oraz wywiązywaniu się z obowiązków w stosunku do pracowników.

Tarcza antykryzysowa ratunkiem dla pracowników. Państwo złoży się z pracodawcą na pensje

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na finansowanie wypłat dla pracowników Polska przeznaczy 17 mld zł.

Warunkiem otrzymania przez pracodawcę takiej pomocy jest wykazanie, że obroty przedsiębiorstwa spadły w ciągu 30 dni o ponad 25%. W takim przypadku Polska wypłaci 40% pensji pracownika (do wysokości tego odsetka dla średniej krajowej), a na pracodawcy będzie spoczywać ciężar wypłacenia drugich 40%.

Oznacza to, że pracownicy przeżywających trudności przedsiębiorstw mogą otrzymać wynagrodzenia niższe od zwyczajowego o 20%.

Inaczej zaplanowano interwencje w przypadku osób zatrudnionych na umowach zlecenie: tutaj pracujący mogą liczyć na otrzymanie 80% płacy minimalnej, a więc obecnie 2080 zł. Takie samo wsparcie otrzymają osoby samozatrudnione.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że tarcza antykryzysowa powstała, „żeby tych najbliższych kilka miesięcy przejść w możliwie nienaruszonym stanie”.

Zobacz także: Biedronka ogranicza działanie sklepów. Dezynfekcja wchodzących klientów 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.