Pogoda
07.06.2019 12:57

Papcio Chmiel, twórca „Tytusa, Romka i A’tomka”, skończył 96 lat

W przygodach uczłowieczanego przez harcerzy szympansa Tytusa de Zoo zaczytują się całe pokolenia. Komiks Henryka Chmielewskiego zadebiutował w „Świecie Młodych”, by w końcu doczekać się debiutu jako samodzielna publikacja.

Papcio Chmiel
foto: kadr z wideo

W „Tytusie, Romku i A’tomku” można znaleźć wszystko. Budowane z rozmachem światy, wciągającą fabułę, doskonale zarysowanych bohaterów oraz tony wyszukanego i niewymuszonego humoru. Cytaty z komiksów wchodziły do języka codziennego.

Mało brakowało, żeby talent Papcia Chmiela nie miał okazji się rozwinąć. Paski z przygodami Tytusa (który początkowo nie zrodził się wcale z rozlanego tuszu, jak utrzymuje bieżący kanał, lecz był szympansem doświadczalnym odnalezionym w kosmosie) czekały bowiem na debiut na łamach „Świata Młodych”, gdzie Henryk Chmielewski był rysownikiem, dobre dwa lata.

Tytus, Romek i A'Tomek
Tytus, Romek i A'Tomek
Przeczytaj także Powstaje sztuka teatralna na podstawie komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek"

Okazja na premierę komiksu (postrzeganego jako przejaw zgniłego zachodniego imperializmu) o tematyce powiązanej z kosmosem pojawiła się, gdy ZSRR w 1957 wysłało w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, Sputnika.

Komiks wpadł spodobał się 9-letniemu synowi jednego z dygnitarzy partyjnych, dzięki czemu dano zielone światło na publikowanie kontynuacji. Początkowo jednak Papcio Chmiel musiał rysować tak, jak zagrała mu partia, tworząc historie z pokaźną dawką propagandy (pierwsze komiksy zostały potem przez Chmielewskiego przerysowane, żeby nadać im neutralnego charakteru).

papcio_chmiel_96_lat_02

„Tytus, Romek i A’tomek” – kultowe polskie komiksy

Pierwsza samodzielna publikacja „Tytus, Romek i A’tomek” pojawiła się w sprzedaży w 1966 roku. Według szacunków, wszystkie księgi przygód szympansa i harcerzy rozeszły się w nakładzie przekraczającym łącznie 11 mln egzemplarzy.

Przygody bohaterów tworzone były przez Papcia Chmiela z myślą o dzieciach, jednak dorośli czytelnicy znajdą w nich wiele smaczków pozostawionych dla bardziej dojrzałych, wyrobionych i doświadczonych odbiorców.

Zobacz także: "Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. Królewska konna" - [RECENZJA] 

Henryk Chmielewski stworzył łącznie XXI ksiąg przygód Tytusa, Romka i A’tomka, wspieranego przez profesora T’alenta oraz samego autora pod postacią Papcia Chmiela.

Twórca urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News