Parlament Europejski odrzucił „ACTA 2.0” – przynajmniej na razie

Michał Tomaszkiewicz
05.07.2018 13:48
Parlament Europejski odrzucił „ACTA 2.0” – przynajmniej na razie Fot. materiały prasowe

Kontrowersyjna dyrektywa, wprowadzająca „podatek od linków” oraz „cenzurę prewencyjną”, została odrzucona przez Parlament Europejski w obecnym kształcie. Prace nad nią będą trwały dalej, kolejne głosowanie odbędzie się we wrześniu 2018 roku.

Przepisy, które wzbudziły w Europie falę protestów – wzięła w nich udział także polska Wikipedia, która na 24 godziny zablokowała dostęp do swoich treści – powstały z troski o przestrzeganie w sieci prawa autorskiego.

Zapis, okrzyknięty szybko „podatkiem od linków” miał gwarantować twórcom wynagrodzenie od stron, które umieszczają u siebie odnośniki do artykułów i opisują je fragmentami tekstu – UE uznało, że oznacza to korzystanie z własności intelektualnej i wymagać będzie (w przypadku agregatorów treści, wyszukiwarek, mediów społecznościowych itp.) wykupienia licencji od autorów wpisu, do którego prowadzi link.

Internauci zauważyli, że przepisy można interpretować w taki sposób, że nawet sam link (składający się zazwyczaj z tytułu publikacji) jest chroniony prawami autorskimi, nie będzie wiec można go sobie legalnie i bez opłat przesyłać.

Drugim punktem budzącym niepokój wśród wydawców był zapis o konieczności dokładnego sprawdzenia, czy treść pozostawiana przez użytkownika (na przykład jako komentarz lub zmiana hasła na Wikipedii) nie narusza praw autorskich przed jej upublicznieniem – literalne stosowanie się do tego wymogu sparaliżowało by funkcjonowanie większości stron internetowych.

ACTA 2.0 odrzucona przez Parlament Europejski

Okazało się, że Parlament Europejski usłyszał głosy niepokoju i postanowił odrzucić dyrektywę w aktualnej formie – pozwoli to na dokładne przedyskutowanie kształtu spornych punktów takie ich zmodyfikowanie (lub nawet całkowite usunięcie), żeby nie dawać nawet cienia szansy na cenzurowanie internetu i kontrolowanie wolności informacji.

Projekt dyrektywy wróci do Parlamentu Europejskiego we wrześniu 2018 roku.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.