Pogoda
18.09.2017 15:42

Parlament Europejski przegłosował darmowy internet na terenie UE

Jak obiecywali, tak zrobili – Parlament Europejski oficjalnie przegłosował wdrożenie projektu WiFi4EU, mającego zaowocować siecią 8 000  darmowych hotspotów rozmieszczonych na terenie krajów członkowskich Wspólnoty.

Parlament Europejski przegłosował darmowy internet na terenie UE
foto: kadr z wideo

Unia Europejska chce, żeby dostęp do internetu stał się jeszcze bardziej powszechny. Z założeń programu WiFi4EU wynika, że darmowe punkty dostępowe mają pojawić się do 2020 roku w 6-8 tys. miejsc na Starym Kontynencie.

W przyjętym przez Parlament Europejski budżecie przedsięwzięcia znalazło się 120 mln euro – kwota ta będzie wydawana do roku 2019 włącznie. Pieniądze posłużą do zakupienia sprzętu, który będzie przekazywany chcącym uczestniczyć w projekcie instytucjom publicznym.

Mają to być między innymi urzędy gminy, biblioteki, czy ośrodki zdrowia – miejsca, które odwiedzane są często przez mieszkańców. W pomocy jest jednak haczyk – o ile za sprzęt, dzięki któremu można będzie oferować darmowy dostęp do internetu, biorące udział w programie instytucje nie będą musiały płacić, o tyle zapewnienie i opłacenia łącza należy już do ich obowiązku – i to na minimum 3 lata.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, środki mają posłużyć do zbudowania ogólnounijnej sieci dostępu do internetu, mogącej służyć zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i turystom.

"

Fundusze z programu rozdzielane będą w sposób zachowujący równowagę pomiędzy krajami, według kolejności zgłoszeń, w celu utworzenia punktów z bezpłatnym dostępem do sieci w przestrzeni publicznej. "

Unia Europejska nie ukrywa, że celem WiFi4EU jest nie tylko danie dostępu do internetu wszystkim chętnym:

"

Władze lokalne będą zachęcane do rozwijania i promowania swoich własnych usług cyfrowych w takich dziedzinach jak e-administracja, e-zdrowie i e-turystyka w ramach specjalnej aplikacji. "

W Polsce realizowany jest już podobny projekt – Poczta Polska uruchomia darmowe punkty dostępowe do sieci we wszystkich swoich placówkach. Może to być problemem dla gmin chcących skorzystać ze środków WiFi4EU – MC podkreśla, że zgłaszane do programu projekty, które duplikują podobne, bezpłatne, prywatne lub publiczne oferty na tym samym terenie, nie otrzymają wsparcia.

Zamierzacie korzystać z WiFi4EU?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet