Paryskie muzeum figur woskowych usunęło podobiznę Putina. Kto go zastąpi?

02.03.2022 12:27
Paryskie muzeum figur woskowych usunęło podobiznę Putina. Kto go zastąpi? Fot. JULIEN DE ROSA/AFP/East News

Paryskie muzeum figur woskowych Grévin usunęło podobiznę Putina z wystawy.

Muzeum figur woskowych Grévin jest obok Luwru i Wieży Eiffla jednym z największych turystycznych przebojów Paryża. Znajduje się w nim wiele podobizn znanych polityków, sportowców, aktorów, piosenkarzy i artystów. Od wczoraj nie ma wśród nich Putina.

Paryskie muzeum figur woskowych usunęło podobiznę Putina

W proteście przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę paryskie muzeum usunęło figurę prezydenta Rosji, Władimira Putina. W miniony weekend turyści uszkodzili eksponat.

Polecamy

Paryskie Muzeum Grévin usunęło woskową figurę prezydenta Rosji Władimira Putina w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę i po tym, jak została uszkodzona przez zwiedzających w weekend

 - poinformował we wtorek radiu France Bleu dyrektor muzeum Yves Delhommeau.

Dzisiaj nie jest już możliwe przedstawianie takiej postaci jak on... Po raz pierwszy w dziejach muzeum wycofujemy pomnik z powodu trwających obecnie wydarzeń historycznych. [...] Biorąc pod uwagę to, co się stało, my i nasi pracownicy nie chcemy codziennie poprawiać jego włosów i wyglądu

- dodał.

Delhommeau dodał, że w ciągu weekendu posąg był atakowany przez odwiedzających i wyglądał na "zaniedbany".
 

Kto zastąpi Putina?

Powstała w 2000 roku figura Putina stała między posągami prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Zapytany przez dziennikarzy Delhommeau powiedział, jaką słynną postać chciałby umieścić w tym miejscu.

 Być może prezydent Zełeński zajmie jego miejsce... stał się bohaterem, przez to, że stawia opór i nie uciekł ze swojego kraju. Mógłby doskonale zająć miejsce wśród wielkich ludzi historii i współczesności

 - stwierdził.
 
Ciekawostką jest fakt, że w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, demonstrujący mężczyzna z transparentem "Zabić Putina" dźgnął woskowy posąg i rozbił jego głowę.

Zobacz również: KRRiT wykreśliła z rejestru programów rosyjskie kanały. Zniknęły również rosyjskie seriale

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.