Pasy bezpieczeństwa a gruba kurtka

06.02.2017 09:34
Pasy bezpieczeństwa a gruba kurtka Fot. kadr z wideo

Zapinanie pasów bezpieczeństwa na grubą kurtkę może przyczynić się do spowodowania poważnych obrażeń w razie wypadku. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci.

W Michigan przeprowadzono testy z udziałem dziecka-manekina, mającego na sobie zimową kurtkę. Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie tej próby zadbały o to, by pasy bezpieczeństwa odpowiednio mocno trzymały ciało manekina. Mimo wszelkich starań, w momencie wypadku przy prędkości niespełna 50 km/h, dziecko niemalże wylatywało z fotelika.

Właścicielka laboratorium, w którym przeprowadzono testy, wspomniała o tym, jak zabezpieczyć dziecko podczas przewozu w foteliku:

Chcemy żeby pasy przylegały do ciała dziecka do tego stopnia, by niemożliwym było ich łatwe naciągnięcie. Dlatego najpierw należy ściągnąć kurtkę. Nie martwcie się, że waszym pociechom będzie zimno. Po zapięciu pasów zawsze możemy je oblec kurtką lub nałożyć koc. Przy czym warto mieć na względzie to, że dorosłe osoby również powinny ściągać zimową kurtkę z podobnych względów, czyli zwiększonego ryzyka doznania poważniejszych obrażeń. Wiadomo, że takich kwestii nie reguluje prawo. To już leży w naszym własnym zakresie. Pamiętajmy także o istocie pasów bezpieczeństwa. Producenci tworzą wiele nowych rozwiązań mających przyczynić się do redukcji liczby wypadków oraz ich skutków, przy czym kluczowe pozostają nieustannie pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Prawidłowe działanie tych pierwszych znacząco zwiększy nasz poziom bezpieczeństwa.

Zgodnie z artykułem 39. ustawy o ruchu drogowym, kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani korzystać z nich podczas jazdy. Z kolei dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa spełniającym warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminie EKG ONZ. Należy także zadbać o ich odpowiednie zamocowane, zgodnie z wytycznymi producenta.

O zbawiennej roli pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych na własnej skórze przekonały się osoby podróżujące samochodem w Rosji.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.