Pogoda
30.07.2020 13:20

Paweł Kukiz opłakuje śmierć 40 000 pszczół. „Wyginęły jednego dnia zatrute chemią”

Paweł Kukiz stracił rodzinę pszczół. Muzyk i polityk uważa, że owady zginęły przez opryski chemikaliami używanymi do walki z komarami.

pszczoły
foto: Shutterstock

Pszczoły to niedoceniane bohaterki. Gdyby nie one, najprawdopodobniej wyginęlibyśmy: te pracowite owady zapylają rośliny, dzięki czemu utrzymują przy życiu całe ekosystemy.

Jest ich na świecie coraz mniej, o czym naukowcy alarmują od lat. Przyczyna wymierania pszczół nie jest do końca znana, już teraz ich niedobór daje się mocno we znaki. Już teraz fałszowanie miodu jest bardziej opłacalne, niż handel narkotykami.

miód
miód
Przeczytaj także Fałszowanie miodu przynosi więcej pieniędzy niż handel kokainą. Przyczyną wymieranie pszczół

Los pracowitych owadów nie jest chyba jeszcze do końca przesądzony i wciąż jest nadzieja, podsycana pozytywnymi wiadomościami. W Polsce zaobserwowano na przykład pojawienie się czarnych pszczół.

Zadrzechnia fioletowa
Zadrzechnia fioletowa
Przeczytaj także Ogromne czarne pszczoły odkryte na Lubelszczyźnie. Nie próbujcie łapać ani odganiać

Działalność człowieka daje się jednak naturze bardzo we znaki. Pokazał to dobitnie Paweł Kukiz, który rozpacza na Facebooku po utracie jednej z pszczelich rodzin, liczącej sobie około 40 000 owadów. Powodem ich śmierci są najprawdopodobniej opryski przeciwko komarom.

Paweł Kukiz stracił 40 000 pszczół. Przyczyną najprawdopodobniej opryski na komary

Paweł Kukiz utratą pszczelej rodziny jest bardzo poruszony. W emocjonalnym wpisie napisał, że stracił około 40 000 pszczół z jednej z czterech rodzin, jakie u siebie gości.

W rozmowie z Polsat News muzyk pokazał, że odkrycie śmierci pszczół miało na niego ogromny wpływ.

"

Te pszczółki jeszcze przed chwilą były takie pracowite, żwawe, a widzi się je wszystkie leżące pokotem. Masakra. "

Kukiz zaapelował, żeby opryski przeciwko komarom robić wieczorami, gdy pszczoły skończyły już dzień pracy i bezpieczne chronią się w ulu.

Zobacz także: Minister rolnictwa pod lupą prokuratury. Śledztwo w sprawie zezwolenia na śmiertelnie groźne dla pszczół pestycydy 

Martwicie się o pszczoły?