Pełnia Różowego Księżyca 2022. Zjawisko, które wyznacza Wielkanoc

14.04.2022 15:02
Pełnia Różowego Księżyca 2022. Zjawisko, które wyznacza Wielkanoc Fot. Shutterstock

Różowy Księżyc 2022. Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2022 roku?

Pełnia Różowego Księżyca to jedno z najważniejszych zjawisk w kalendarzu księżycowym w 2022 roku. Tuż przed Wielkanocą na niebie podziwiać będziemy największą i najjaśniejszą w tym roku pełnię.

Pełnia Różowego Księżyca 2022. Zjawisko, które wyznacza Wielkanoc 

Niestety, mimo że nazwa na to wskazuje, nasz naturalny satelita nie zmieni barwy. Nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Polecamy

Sama pełnia jest niczym innym, jak jedną z faz księżyca. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciała niebieskie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.

Zjawisko będzie można obserwować w nocy z 16 na 17 kwietnia 2022 roku, a idealnie okrągły kształt naszego satelity zobaczymy w Wielką Sobotę około godziny 20:57.
 
Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.