Pogoda
12.08.2019 14:29

Perseidy 2019 - dzisiaj apogeum deszczu meteorów

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, które mogliśmy podziwiać już od połowy lipca. Dzisiaj w nocy czeka nas kulminacyjny moment niebiańskiego pokazu.

Deszcze Perseidów
źródło: shutterstock

Perseidy są pozostałością komety Swifta-Tuttle'a. Przecinają orbitę ziemską co roku. Tym razem rój meteorów możemy podziwiać między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum widoczności "spadających gwiazd" będzie jednak już dzisiaj w nocy.

Nowa Ziemia
Nowa Ziemia
Przeczytaj także Naukowcy odkryli "nową ziemię"

Perseidy 2019 i wyjątkowo jasny księżyc

Noc z 12 na 13 sierpnia ma być momentem o największym natężeniu "spadających gwiazd". Jednak dla mieszkańców miast podziwianie perseidów w tym roku nie będzie łatwym zadaniem. Łuna miasta ograniczy widoczność dla osób, które znajdują się w jego centrum. Dzisiejszej nocy także Księżyc będzie bliski pełni, mocno oświetlając całe niebo. To też wpłynie na widoczność deszczu meteorów. Na kiedy więc najlepiej zaplanować oglądanie niebiańskiego pokazu?

Zachód księżyca będzie mieć miejsce około 2 w nocy i wtedy widoczność (o ile nie będzie chmur) będzie najlepsza. Według naukowców możemy się spodziewać od 50 do 100 zjawisk na godzinę. Warto więc dać sobie trochę czasu, zanim zdecydujemy się pójść do łóżek.

Perseidy 2019 w Warszawie. Zgasną światła miasta

Jak co roku Warszawa zdecydowała się zrobić ukłon w stronę fanów astronomii. Dzisiaj w nocy zostaną zgaszone oświetlenia Centrum Nauki Kopernik, PGE Narodowego i MSNu. Miasto zdecydowało się również wyłączyć iluminację na części warszawskich mostów.

Perseidy 2019 w sieci

Dla tych, którzy spadające gwiazdy chcieliby podziwiać bez wychodzenia z domu, mamy dobre wieści. Na swoim fanpage'u  transmisję na żywo będzie prowadziła sama NASA. Relację możecie zobaczyć tutaj: Nasa Meteor Watch.

Jeśli nie uda wam się zobaczyć tego zjawiska dzisiaj, pamiętajcie, że macie jeszcze kilka dni, zanim rój perseidów ominie naszą planetę. Potem pozostaje wam czekać na ich powrót w lipcu 2020 roku.

Jak będziesz oglądał perseidy dziś w nocy?

Tagi: Duperele