Pogoda
12.08.2020 11:47

Perseidy 2020 - dzisiaj apogeum deszczu meteorów. Kiedy i gdzie oglądać?

Perseidy już zachwycają. Ich maksimum przypada dzisiejszej nocy. Spójrz w niebo i podziwiaj niesamowity spektakl spadających gwiazd!

Perseidy 2020 - dzisiaj apogeum deszczu meteorów. Kiedy i gdzie oglądać?
foto: Shuttenstock

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, który możemy podziwiać na letnim niebie. Dzisiaj w nocy czeka nas kulminacyjny moment niebiańskiego pokazu.

Gdzie i kiedy najlepiej oglądać noc "spadających gwiazd"?

Nadchodzi jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Wprawdzie Perseidy można już podziwiać na niebie (ich aktywność przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia), to dziś w nocy nadejdzie kulminacja tego zjawiska.

Superksiężyc 2018
Superksiężyc 2018
Przeczytaj także Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Meteory są tak dobrze widzialne, że można je podziwiać właściwie z dowolnego miejsca, bez konieczności użycia lornetek czy teleskopów. Jednak do obserwacji warto wybrać miejsce oddalone od źródeł światła. Łuna miasta ogranicza bowiem widoczność dla osób, które znajdują się w jego centrum.

W obserwacjach może trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie gdy jest blisko pełni, ale 12 sierpnia 2020 będzie już zbliżał się do nowiu i wzejdzie dopiero po północy.

Czym są Perseidy?

Rój meteorów jest to zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów, które znalazły się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wówczas zjawisko potocznie znane jako "spadające gwiazdy". Rój Perseidów znany jest od starożytności. Jego powstanie związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut.

Zobacz również: Gigantyczny meteor rozświetlił niebo na Sardynii [WIDEO]

Tagi: Ciekawostki Astronomia