Perseidy 2022. Kiedy i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd?

28.07.2022 13:49
Perseidy 2022. Kiedy i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd? Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Perseidy można oglądać już teraz, jednak ich maksimum przypada za kilka dni. Podpowiadamy kiedy i gdzie patrzeć w niebo, by nie przegapić największego roju spadających gwiazd!

Perseidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorów, który możemy podziwiać na letnim niebie. Już wkrótce czeka nas kulminacyjny moment niebiańskiego pokazu.

Gdzie i kiedy najlepiej oglądać noc "spadających gwiazd"?

Rój meteorów jest to zjawisko, które polega na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów, które znalazły się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wówczas zjawisko potocznie znane jako "spadające gwiazdy". Rój Perseidów znany jest od starożytności. Jego powstanie związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut.

Polecamy

Nadchodzi jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Wprawdzie Perseidy można już podziwiać na niebie (od 17 lipca do 24 sierpnia), to ich kulminacja nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 roku.

W momencie maksimum roju, w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet sto spadających gwiazd. Z 12 na 13 sierpnia Ziemię otoczy bowiem chmura drobin, które pozostawiła po sobie kometa Swift-Tuttle. Nieziemski spektakl bedzie widoczny na całej półkuli północnej, a więc również w Polsce.

Jak obserwować Perseidy 2022?

Dla mieszkańców miast podziwianie Perseidów nie będzie łatwym zadaniem. Łuna świateł ogranicza widoczność dla osób, które znajdują się w jego centrum. Jak fotografować niebo, dowiecie się z naszego poradnika.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.