Petycja o polskojęzycznego Asystenta Google

Michał Tomaszkiewicz
22.08.2017 10:27
Petycja o polskojęzycznego Asystenta Google Fot. kadr z wideo

Smartfony stały się naszymi najlepszymi przyjaciółmi, nic więc dziwnego, że ich użytkownicy chcą, żeby przemówiły do nas ludzkim polskim głosem. Powstała petycja do Google wnosząca o opracowanie władającego biegle polszczyzną Asystenta.

Giganci IT nie mają wątpliwości – to właśnie inteligentni głosowi asystenci są przyszłością kontaktów między użytkownikiem a smartfonem. W kieszeni będziemy nosić nie tylko sprzęt, lecz także Sztuczną Inteligencję, a przynajmniej program pozwalający się z nią kontaktować przez internet.

Apple ma swoją Siri, Microsoft Cortanę, a Google postawił na Asystenta. Demonstracje możliwości tych programów robią duże wrażenie, jednak Polacy mają problem – albo zaawansowane funkcje nie są dostępne w naszym języku, albo nawet asystent nie pofatyguje się, żeby nas wysłuchać, jeśli odezwiemy się do niego z Polski.

Asystent Google może znaczni ułatwić nam życie, co pokazały nawet wczesne pokazy jego możliwości – jest na przykład w stanie odnaleźć wydarzenia, które mogą wydać się nam interesujące i po usłyszeniu odpowiedniej komendy zarezerwować na nią bilety.

Polscy użytkownicy smartfonów z Androidem także chcieliby korzystać z takich opcji – dlatego stworzyli petycję do Google, w której domagają się, żeby Asystent wziął się na poważnie za naukę naszego języka.

Sama treść petycji nie jest może najlepszym przykładem ortodoksyjnego podejścia do zasad gramatyki i składni, w tym przypadku chyba jednak bardziej liczą się chęci. Zachowaliśmy pisownię oryginału:

Chcemy, aby Asystent Google był w całości po polsku, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej poprzez dźwięk z aplikacji. Google Assistant i jego odpowiedzi są w języku polskim, rozumieją i reagują w sposób płynny. Dzięki tym testom Google Asistant nie ma żadnych przeszkód w pracy z żądanym językiem.
Dlatego też prosimy o udostępnienie przez Google.INC asystenta na rynek Polski.

Czy chęci poparte podpisami wystarczą, żeby przekonać Google do zainwestowani czasu i środków w nauczenie Sztucznej Inteligencji posługiwania się trudnym do opanowania językiem używanym przez stosunkową małą i nie wyróżniającą się pod względem zasobności portfela grupą użytkowników? Szanse są raczej znikome, nie można jednak wykluczyć, że naprawdę silny głos zwróci uwagę giganta na sprawę polską.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.