Piękne i przerażające nagranie wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja. Wulkanolodzy biją na alarm [WIDEO]

29.09.2021 14:01
Piękne i przerażające nagranie wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja. Wulkanolodzy biją na alarm [WIDEO] Fot. SUNSETS SWEDEN/AFP/East News

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Zobacz wideo!

W niedzielę 19 września 2021 o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego doszło do wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja. Przed wybuchem w ramach prewencji ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Zobacz zdjęcia wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja

Wcześniej w rejonie wulkanu zarejestrowano roje trzęsień ziemi. Pierwsza duża seria miała miejsce w październiku 2017 roku. Po nim nastąpiło kolejne zdarzenie sejsmiczne w lutym 2018 roku i aż pięć pod koniec grudnia 2020 roku. Wtedy to doszło także do ponad 600 wstrząsów na wyspie.

Polecamy

Obecnie lawa dotarła do Oceanu Atlantyckiego, nad wybrzeżem zawisła gęsta chmura a wulkanolodzy bija na alarm, że erupcja stała się "nietypowa" ponieważ wulkan emituje fale grawitacyjne. Jak twierdzą badacze magma wydostająca się z wulkanu, stała się bardziej płynna i zaczęła przypominać lawę z wulkanów na Hawajach.

Władze zaleciły mieszkańcom uszczelnić ona i drzwi taśmami oraz mokrymi ręcznikami, co ma częściowo chronić drogi oddechowe przed toksycznymi wyziewami. W konsekwencji wybuchu i wpływania lawy do Oceanu Atlantyckiego, przy plażach Playa Nueva i Los Guirres powstaje niewielkich rozmiarów stożek. Zdaniem części wulkanologów schodząca do Atlantyku lawa z Cumbre Vieja jest w stanie utworzyć nowy ląd o długości nawet do 1 km.

Po raz ostatni obszar ten aktywny był równo 50 lat temu.

Zobacz również: Koniec zmiany czasu na zimowy? Ustawa trafiła do Sejmu

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.