Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. W Poznaniu zmarła kobieta zarażona wirusem

12.03.2020 12:30
Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. W Poznaniu zmarła kobieta zarażona wirusem Fot. shutterstock.com

Tragiczne wieści nadeszły z Poznania - w szpitalu zmarła 56-letnia kobieta zarażona koronawirusem. Informację podałą strona KiKŚ - Konflikty i katastrofy światowe, a potwierdził ją wiceprezydent Poznania, Jędrzej Solarski.

Kobieta leżała w szpitalu od kilku dni. Jak podaje Gazeta.pl, stan kobiety był ciężki. Była podłączona do respiratora i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce miała 56 lat.

Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

Obecnie trwa konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta Poznania, na której poznamy więcej szczegółów. Solarski zachęcił mieszkańców miasta, by ci nie opuszczali domów i unikali miejsc, w których znajduje się dużo osób. Do tej pory w Polsce jest ponad 40 osób zarażonych wirusem.

Na konferencji prasowej Solarki potwierdził, że pacjentka cierpiała również na inne schorzenia. Zakażeni koronawirusem są również bliscy zmarłej - jej mąż i córka. Obydwoje są jednak w dobrym stanie.

W sprawie głos zabrał również Andrzej Duda na specjalnej konferencji prasowej z Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Polski przekazał kondolencje w stronę rodziny, a także zapowiedział konferencję ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego:

Rozmawiałem z panem ministrem zdrowia, stało się to, czego niestety obawialiśmy się w ciągu ostatnich dni. Mamy pierwszą osobę, która zmarła na skutek zachorowania na koronawirusa. Przekazuję wyrazy współczucia dla najbliższych, a co do szczegółów - o godzinie 13 będzie spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w tej sprawie.

Na konferencji ministra Szumowskiego potwierdzono śmierć 56-letniej kobiety z Poznania:

Szanowni państwo, jak już państwo wiecie, w Poznaniu zmarła 56-letnia pacjentka, która była zakażona koronawirusem i miała współistniejące, towarzyszące choroby.

Minister zdrowia dodał w trakcie wypowiedzi, że obecnie w Polsce około 1200 osób jest objętych kwarantanną. Do tej pory tylko 16 osób "miało absencję w miejscu kwarantanny".

Szumowski przyznał też, że jeszcze dzisiaj ministerstwo wyda rozporządzenie dotyczące zagrożenie epidemiologicznego, co może zaowocować m.in. ograniczeniem przemieszczania się i funkcjonowania niektórych instytucji:

Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministerstwa zdrowia dotyczące stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Minister zdrowia na konferencji apelował również o to, by jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu. Zalecał izolację i branie odpowiedzialności za zdrowie nie tylko swoje, ale także innych. 

Szumowski zapowiedział również, że w ciągu tygodnia liczba pacjentów z koronawirusem może wzrosnąć nawet do 1000:

Finanse w tej chwili schodzą na drugi plan, w spokoju proszę pracować. Najważniejsze w tej chwili jest przygotowanie nas wszystkich do tego wzrostu, bo zgodnie z przewidywaniami ekspertów będziemy mieli 100, a w przyszłym tygodniu 1000 pacjentów z koronawirusem. Im później się to stanie, tym my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.