Pogoda
10.10.2019 13:58

Pierwsze autonomiczne taksówki wyjadą na ulice jeszcze w tym miesiącu. Uberowi rośnie wielki konkurent

Wyścig o to, która z aplikacji transportowych wypuści jako pierwsza autonomiczne samochody do klientów, została wygrana przez konkurenta Ubera.

waymo
foto: shutterstock

Waymo — aplikacja na razie dostępna tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, poinformowała swoich użytkowników, że ich w pełni autonomiczne samochody już niedługo będą woziły klientów po mieście. Taksówki nie będą wymagały obecności backupowego kierowcy. List od twórców aplikacji, jaki otrzymali chętni, został opublikowany na Reddicie przez użytkownika REIGuy3. Nie znamy dokładnej daty premiery usługi, ale według TechCrunch samochody powinny trafić na ulice jeszcze w tym miesiącu.

Waymo z pierwszymi w historii autonomicznymi taksówkami

List od Waymo trafił do użytkowników, którzy jako pierwsi dołączyli do testów, jak i użytkowników Waymo One — pierwszej komercyjnej aplikacji oferującej przejazdy autonomicznymi samochodami. Dotąd jednak w samochodzie zawsze był obecny kierowca, który mógł przejąć kontrolę nad pojazdem. W nowym trybie oferowanym przez firmę pasażerowie będą mieli samochód w całości dla siebie.

waymo
Uber nareszcie wprowadza przewozy dla zwierząt. Kiedy Uber Pet trafi do Polski?
Uber nareszcie wprowadza przewozy dla zwierząt. Kiedy Uber Pet trafi do Polski?
Przeczytaj także Uber nareszcie wprowadza przewozy dla zwierząt. Kiedy Uber Pet trafi do Polski?

Waymo to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez Google w 2005 roku. Wtedy ich pojazd "Stanley" wygrał Grand Prix DARPA i został uznany za "przyszłość motoryzacji".

To właśnie Waymo stało za testami autonomicznych samochodów dla niewidomych. Pierwsza taka jazda miała miejsce w 2015 roku.

Teraz firma planuje wejść również na rynek transportu miejskiego z pierwszymi w historii w pełni autonomicznymi taksówkami. Jak na razie jedynie mieszkańcy amerykańskiego Phoenix i okolic będą mogli spotkać na swojej drodze samochody bez kierowców. Klienci wzywający taxi poprzez Waymo otrzymają wcześniej informację, że czeka ich podróż nowym typem taksówki oferowanej przez firmę.

Niestety w ogłoszeniu Waymo nie tylko nie podało dokładnej daty premiery nowej usługi. Nie wiemy również, ile nowych pojazdów wyjedzie na ulice. Możemy się spodziewać jednak, że te informacje niedługo trafią do mediów w momencie oficjalnego zaprezentowania oferty firmy.

Zobacz także: Wielkie zmiany w Bolt. Firma walczy ze smogiem i wprowadza elektryczne samochody

Skorzystalibyście z autonomicznej taksówki gdybyście mogli?

Tagi: Mobile