Pogoda
25.03.2020 18:26

Pierwsze komunie odwołane z powodu koronawirusa. Nowy termin trzeba będzie wyznaczyć samemu

Epidemia to nie czas na przeżywanie uniesień duchowych. Abp Stanisław Gądecki podjął decyzję o odwołaniu wszystkich pierwszych komunii świętych do czasu zażegnania niebezpieczeństwa.

pierwsza komunia
foto: Marta Darowska/REPORTER. Zdjęcie pogladowe

Koronawirus SARS-CoV-2 daje się we znaki wierzącym. Najnowsze środki ostrożności umożliwiają uczestniczenie w mszach tylko 5 osób; nie liczy się do nich sprawujących posługę.

To część działań mających zatrzymać wykładniczy przyrost chorych na COVID-19. Rząd zakazał też wychodzenia z domu bez uzasadnienia, doprecyzowując po pewnym czasie, że dozwolony jest spacer „dla zdrowia psychicznego”. Nie można jednak gromadzić się w więcej niż 2 osoby w jednym miejscu.

msza bez udziału wiernych
msza bez udziału wiernych
Przeczytaj także Rząd ograniczył liczbę osób biorących udział w mszy do 5. Zakaz wychodzenia z domu

Biorąc to pod uwagę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zalecił odwołanie komunii.

"

Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie pierwsze komunie święte, potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice. "

Pierwsze komunie odwołane przez koronawirusa. Będą świętowane indywidualnie po epidemii

Hierarcha powiadomił, że szykowane na maj 2020 pierwsze komunie nie odbędą się, jeśli po świętach wielkanocnych dzieci nie wrócą do normalnych zajęć szkolnych, a stan epidemii nie zostanie odwołany.

Abp Gądecki pozostawił otwartą furtkę dla wiernych, którzy uroczystość chcieliby koniecznie zorganizować w maju. W takim przypadku świętowanie będzie indywidualne i nie musi odbywać się w niedzielę.

"

Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. "

Księża otrzymali ponadto zalecenie, żeby pozostawać w kontakcie z rodzicami i organizować pierwsze komunie dla ich dzieci, gdy uznają że zagrożenie minęło. Dopóki szkoły są zamknięte, nie będą także organizowane zajęcia w parafiach ani przeprowadzane pierwsze spowiedzi.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Dobre posunięcie?

Tagi: Newsy koronawirus