Pierwszy komiks z Batmanem sprzedano za równowartość 5 apartamentów w Warszawie

23.11.2020 11:03
Detective Comics Fot. Heritage Auctions/Ferrari Press/East News

Pierwszy komiks z Batmanem trafił niedawno na aukcję. Sprzedano go za 1,5 miliona dolarów, czyli grubo ponad 5,5 miliona złotych. Myślicie, że klasyk z 1939 roku był tyle wart?

Bardzo rzadki komiks Detective Comics #27 z pierwszym pojawieniem się Batmana został sprzedany na aukcji za 1,5 miliona dolarów. Jak się pewnie domyślacie, zeszyty z debiutami popularnych bohaterów potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Ale raczej nikt się nie spodziewał tego, że pierwszy komiks z udziałem Zamaskowanego Krzyżowca zostanie sprzedany za ponad 5,5 miliona złotych.

Pierwszy komiks z Batmanem sprzedany za ponad 5,5 miliona dolarów

Zeszyt sprzedano w ramach aukcji Heritage Auctions Comics and Comic Art. Na okładce widzimy oryginalnego Batmana, który chociaż na przestrzeni lat nieco się zmienił, to podstawowe elementy jego wizerunku pozostają niezmienne - czarny strój, charakterystyczne uszy oraz czarna, długa peleryna. Dom aukcyjny Heritage wyjaśnił, że jest to jednocześnie rekord jeśli chodzi o komiksy z Batmanem. 

Zobacz także

Poprzedni rekord również należał do zeszytu Detective Comics #27. Tamten miał jednak ocenę 8.0 (w skali 0-10; omawiany rekordowy egzemplarz miał ocenę 7.0) przyznaną przez Certified Guaranty Company. Ponad 10 lat temu komiks sprzedano za 1 075 000 dolarów. Rekord został znacznie pobity 19 listopada 2020 roku.

Wiceprezes domu aukcyjnego Heritage Barry Sandoval wyjaśnił, że on nie jest za bardzo zdziwiony tym wynikiem. Batman jest jedną z najpopularniejszych postaci w historii popkultury, a ostatni wzrost popularności filmów i seriali na podstawie komiksów spowodował, że grupa odbiorców się znacznie powiększyła w porównaniu do np. dekady wcześniej. Jak powiedział w oficjalnym oświadczeniu po zakończeniu aukcji:

Nie jestem w ogóle zaskoczony tą sumą. Jakby nie patrzeć, to jedna z najlepiej zachowanych kopii jednego z najważniejszych komiksów w historii.

Polecamy

Detective Comics #27 był nie tylko początkiem przygód Batmana, ale też jednym z pierwszych zeszytów szalenie popularnej serii od DC Comics. Oryginalnie został wydany w maju 1939 roku, a Batman rozwiązuje w nim zagadkę dotyczącą morderstw kilku partnerów biznesowych. Seria jest nadal kontynuowana w 2020 roku i niedawno na rynku zadebiutował zeszyt numer 1000.

Obecnie w sprzedaży jest już Detective Comics #1031, napisany przez Petera J. Tomasiego, który narysowali Jorge Jimenez oraz Bilquis Evely. Głównymi bohaterami cyklu nadal są postaci ściśle związane z Batmanem. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.