Pogoda
25.03.2016 15:56

Pierwszy lek wydrukowany w 3D w sprzedaży

Spritam to pierwszy wydrukowany w 3D lek zaaprobowany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Tabletki trafiły do aptek 24 marca 2016 roku.

Pierwszy lek wydrukowany w 3D w sprzedaży
foto: materiały prasowe

Druk 3D zaczyna być stosowany we wszystkich branżach. Mieliśmy już do czynienia z tworzeniem w ten sposób żywności – na przykład rysowaniem według podanego wzoru naleśników przez PancakeBota – nowością jest za to wykorzystanie drukarek do przygotowania leku.

Aprecia Pharamceuticals przeznaczyła na opracowanie medykamentu ponad 35 mln dolarów. Farmaceutyki poddawane są bardzo skrupulatnym badaniom, często trwającym latami – w przypadku Spritamu decyzja FDA (Agencji żywności i Leków) została podjęta zdecydowanie szybciej.

Lek zawiera tradycyjnie stosowane substancje czynne, innowacyjny jest sposób przygotowania Spritamu oraz wynikające z procesu druku właściwości tabletek. Dzięki porowatej strukturze można w nich umieścić 2 razy więcej substancji czynnych (1000 mg), niż w przypadku tradycyjnie wykonanego leku.

Spritam ma za zadanie pomagać chorym na epilepsję, obniżając ryzyko wystąpienia ataku. Lek sprzedawany jest w postaci tabletek. Po wrzuceniu do wody wydrukowana kapsułka natychmiast się rozpuszcza – proces ten w przypadku leków produkowanych tradycyjnie potrafi trwać nawet kilka minut.

Oprócz zwiększenia wygody przyjmowanego leku, zwiększa się także bezpieczeństwo pacjenta, który szybciej może zareagować na objawy zbliżającego się ataku. Aprecia, twórca lekarstwa, zapowiada prace nad innymi drukowanymi medykamentami.

"

Spritam został zaprojektowany z myślą o całkowitym odmienieniu procesu przyjmowania leku na padaczkę. Jest to lek pierwszy w serii produktów tworzonych żeby dostarczyć pacjentom i ich opiekunom dodatkowe możliwości leczenia. "

Badacze pokładają w drukowanych lekach duże nadzieje, koncentrując się nie tylko na formie – jak w przypadku Spritamu – ale także na treści. Druk 3D pozwoli bowiem przygotować medykament dostosowany indywidualnie do osoby mającej go zażyć. Pod uwagę może być brana zarówno waga, jak i dobrane proporcje substancji czynnych.

Wiedzieliście, że drukarką 3D może być Wasz smartfon?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele