Pogoda
11.01.2018 12:58

Pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych

Dzięki polskiej myśli technicznej osoby niewidzące będą mogły sięgać wzrokiem tam, gdzie nie dotarło jeszcze spojrzenie palców żadnego człowieka. Specjalnie skonstruowany aparat wraz z pinowym wyświetlaczem pozwoli im na przykład oglądać krajobrazy.

Pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych
foto: materiały prasowe

Opracowywane przez Robot Manufacture urządzenie zostało nazwane Blindtouch. Idea jego działania jest prosta – za pomocą aparatu fotograficznego osoba niewidoma robi zdjęcie okolicy, a następnie może zapoznać się z nim za pomocą dotyku na wyświetlaczu składającym się z wysuwanych pinów.

Tworzony jest na nim zarys sfotografowanych obiektów – może to być na przykład zabudowa miasta, wygląda słynnego budynku czy górska panorama.

Jak Blindtouch działa w praktyce można zobaczyć oglądając poniższy film:

Polski wynalazek znajduje się jeszcze w fazie prototypu – jego możliwości techniczne w ostatecznej wersji mają być znacznie ulepszone. Zwiększy się przede wszystkim rozdzielczość matrycy z pinami – obecnie jest to tylko 35x25 punktów, w docelowej rewizji sprzętowej liczba pinów ma być przynajmniej 4 razy większa.

foto: materiały prasowe

Piotr Cybulski, pomysłodawca projektu, widzi w nim szansę dla osób niewidomych na doświadczania świata w zupełnie nowy, do tej pory niedostępny dla nich sposób.

"

Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują. Wyobrażam sobie, że osoba niewidoma samodzielnie robi zdjęcie wieży Eiffela i w tej samej chwili może „zobaczyć” jej zarys, dotykając matrycy pinów. Taki jest właśnie nasz cel. Chcemy, aby niewidomi doświadczali piękna tu i teraz. "

Wynalazca chce zebrać fundusze na opracowanie finalnej wersji urządzenia dzięki akcji crowdfundigowej.

To nie pierwszy polski wynalazek, który ma pomóc w funkcjonowaniu osobom niewidomym lub niedowidzącym – opracowane w naszym kraju okulary Parsee mają opisywać noszącemu za pomocą komunikatów głosowych obiekty, które znajdują się w pobliżu i informować o pojawieniu się znajomych.

Co fotografowalibyście będąc niewidomymi?

Przydatne akcesoria fotograficzne

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety