Pierwszy smartfon ze składanymi ekranami

Michał Tomaszkiewicz
18.10.2017 10:55
Pierwszy smartfon ze składanymi ekranami Fot. kadr z wideo

Dual SIM już dawno się opatrzył, podwójny aparat fotograficzny można znaleźć w niemal każdym flagowcu, ale dwa ekrany w jednym smartfonie to wciąż powiew świeżości. Szczególnie, gdy telefon się składa.

Plotki o urządzeniach, których ekran będzie można do woli zginać krążą po Internecie już od lat. Niektórzy producenci zdążyli już nawet pokazać prototypy – obiecującą wygląda model nazwany przez Samsunga roboczo Galaxy X czy owijany wokół nadgarstka smartfon Lenovo.

Zanim takie cuda pojawią się w sprzedaży, miną jeszcze długie miesiące, a być może nawet lata – a przynajmniej tak się do tej pory wydawało. Gigantów technologicznych zawstydził bowiem chiński ZTE, który model z podwójnym, składanym ekranem zaprezentował tu i teraz.

ZTE Axon M wyposażony jest w dwa wyświetlacze Full HD o przekątnej 5,2 cala. Znajdują się one na przeciwległych bokach telefonu, wystarczy jednak jeden prosty ruch, żeby połączyć je w jeden ekran o przekątnej 6,75 cala.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Fani technologii rodem z filmów Sci-Fi mogą się czuć nieco zawiedzeni, gdyż konstrukcja nie jest wcieleniem wizji znanej z filmów w serwisie YouTube – ZTE Axon M nie jest elastyczny, same ekrany nie zginają się, dodatkowy wyświetlacz jest po prosty umieszczony na skrzydle, które można ustawiać według woli i potrzeb.

Ekrany mogą pracować w jednym z trzech czterech trybów – mogą pokazywać dokładnie ten sam obraz, mogą być połączone w jeden większy wyświetlacz (niestety, z dobrze widoczną przerwą na ramki pośrodku) lub umożliwiać uruchamianie dwóch różnych pulpitów (i aplikacji) na poszczególnych ekranach, co możliwe jest dzięki autorskiej nakładce na Androida 7.1.2.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Specyfikacja techniczna nie jest najgorsza, choć nie jest to szczyt obecnych możliwości – ZTE zdecydowało się na zastosowanie Snapdragona 821, 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci na pliki.

Smartfon został wyposażony w jeden aparat o matrycy 20 Mpix – w zależności od tego, w jaki sposób trzymany jest telefon, służy on do robienia normalnych zdjęć lub jako kamerka do selfie.

ZTE Axon M wyposażony jest w akumulator o pojemności 3180 mAh. Producent deklaruje, że wystarcza to na pełen dzień pracy urządzenia, trzeba jednak pamiętać, że najbardziej energochłonnym komponentem telefonu jest ekran – czy taka pojemność rzeczywiście wystarczy na długie zasilenie dwóch pracujących jednocześnie ekranów, pokażą testy.

Chiński smartfon nie jest pierwszym urządzeniem mobilnym, w którym pokuszono się o zastosowanie podwójnego ekranu. Jeszcze w 2012 roku Sony pokazało Tablet P, składający się z dwóch składanych do środka ekranów.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Inną koncepcję wybrał rosyjski YotaPhone – w tym przypadku na tylnej obudowie umieszczono wyświetlacz z e-papieru, an którym można zobaczyć najważniejsze informacje.

ZTE Axon M ma być pierwszym z linii składanych smartfonów chińskiego producenta – ten, oprócz zapewnień o pokładaniu w konstrukcji dużych nadziei, nie zdradził jednak jeszcze jego ceny.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.