Pogoda
18.10.2017 10:55

Pierwszy smartfon ze składanymi ekranami

Dual SIM już dawno się opatrzył, podwójny aparat fotograficzny można znaleźć w niemal każdym flagowcu, ale dwa ekrany w jednym smartfonie to wciąż powiew świeżości. Szczególnie, gdy telefon się składa.

Pierwszy smartfon ze składanymi ekranami
foto: kadr z wideo

Plotki o urządzeniach, których ekran będzie można do woli zginać krążą po Internecie już od lat. Niektórzy producenci zdążyli już nawet pokazać prototypy – obiecującą wygląda model nazwany przez Samsunga roboczo Galaxy X czy owijany wokół nadgarstka smartfon Lenovo.

Zanim takie cuda pojawią się w sprzedaży, miną jeszcze długie miesiące, a być może nawet lata – a przynajmniej tak się do tej pory wydawało. Gigantów technologicznych zawstydził bowiem chiński ZTE, który model z podwójnym, składanym ekranem zaprezentował tu i teraz.

ZTE Axon M wyposażony jest w dwa wyświetlacze Full HD o przekątnej 5,2 cala. Znajdują się one na przeciwległych bokach telefonu, wystarczy jednak jeden prosty ruch, żeby połączyć je w jeden ekran o przekątnej 6,75 cala.

foto: materiały prasowe

Fani technologii rodem z filmów Sci-Fi mogą się czuć nieco zawiedzeni, gdyż konstrukcja nie jest wcieleniem wizji znanej z filmów w serwisie YouTube – ZTE Axon M nie jest elastyczny, same ekrany nie zginają się, dodatkowy wyświetlacz jest po prosty umieszczony na skrzydle, które można ustawiać według woli i potrzeb.

Ekrany mogą pracować w jednym z trzech czterech trybów – mogą pokazywać dokładnie ten sam obraz, mogą być połączone w jeden większy wyświetlacz (niestety, z dobrze widoczną przerwą na ramki pośrodku) lub umożliwiać uruchamianie dwóch różnych pulpitów (i aplikacji) na poszczególnych ekranach, co możliwe jest dzięki autorskiej nakładce na Androida 7.1.2.

foto: materiały prasowe

Specyfikacja techniczna nie jest najgorsza, choć nie jest to szczyt obecnych możliwości – ZTE zdecydowało się na zastosowanie Snapdragona 821, 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci na pliki.

Smartfon został wyposażony w jeden aparat o matrycy 20 Mpix – w zależności od tego, w jaki sposób trzymany jest telefon, służy on do robienia normalnych zdjęć lub jako kamerka do selfie.

ZTE Axon M wyposażony jest w akumulator o pojemności 3180 mAh. Producent deklaruje, że wystarcza to na pełen dzień pracy urządzenia, trzeba jednak pamiętać, że najbardziej energochłonnym komponentem telefonu jest ekran – czy taka pojemność rzeczywiście wystarczy na długie zasilenie dwóch pracujących jednocześnie ekranów, pokażą testy.

Chiński smartfon nie jest pierwszym urządzeniem mobilnym, w którym pokuszono się o zastosowanie podwójnego ekranu. Jeszcze w 2012 roku Sony pokazało Tablet P, składający się z dwóch składanych do środka ekranów.

foto: materiały prasowe

Inną koncepcję wybrał rosyjski YotaPhone – w tym przypadku na tylnej obudowie umieszczono wyświetlacz z e-papieru, an którym można zobaczyć najważniejsze informacje.

ZTE Axon M ma być pierwszym z linii składanych smartfonów chińskiego producenta – ten, oprócz zapewnień o pokładaniu w konstrukcji dużych nadziei, nie zdradził jednak jeszcze jego ceny.

Czy taki smartfon ma sens?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile