Pierwszy wydruk z Kosmosu
Michał Tomaszkiewicz
18.01.2016 16:41
Pierwszy wydruk z Kosmosu Fot. planetaryresources.com

Mające chrapkę na surowce zawarte w asteroidach przedsiębiorstwo Planetary Resources zaprezentowało wydruk 3D z materiału pozyskanego z meteorytu.

To pierwszy raz, gdy jako surowca użyto materiału pochodzącego spoza Ziemi. Znaleziony w Argentynie meteoryt składa się głównie z żelaza, niklu oraz kobaltu. Część bolidu została sproszkowana.

W efekcie powstała dość niewielka konstrukcja: wysokość wynosi około 2,5 cm, szerokość zaś 8,7 cm. Waga wydruku to 250 gram. To nie wymiary są tu jednak najważniejsze.

Wydruk powstał, żeby zademonstrować możliwość techniczną wykonywania podobnych konstrukcji bezpośrednio w kosmosie. Waga wydarzenia podkreślana jest przez Planetary Resources w oficjalnym komunikacie.

To pierwsza w historii część wydrukowana w 3D z materiału pochodzącego z przestrzeni kosmicznej. W kształcie zbliżona jest do wydruku, który mógłby powstać w warunkach mikrograwitacji w kosmosie.

Zdecydowano się na dość skomplikowany pod względem geometrycznym obiekt, który mógłby być wykorzystany jako część urządzenia lub układu napędowego maszyny drukowanej bezpośrednio na asteroidzie z materiałów na nich dostępnych.

Znane są różne szacunki dotyczące składu asteroid – często wskazuje się, że mogą one być bogatym źródłem metali szlachetnych. Planetary Resources chcą przyciągnąć wybrany obiekt w okolice naszej planety i tam go eksploatować. Jeśli nadzieje co do zawartości asteroid się spełnią, mogą trafić na platynę o wartości nawet miliardów dolarów.

Wykonanie wydruku w przestrzeni wymaga jeszcze dużo pracy, jak wskazują badania przeprowadzone przez NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Brak ciążenia sprawiał, że kształty powstające w drukarce 3D były zdeformowane.

Co Wy chcielibyście wydrukować z meteorytu?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.